"PiS vyhrála volby díky obdarovávání Poláků, ale jde o vítězství na dluh," napsal internetový portál onet.pl. "Ačkoliv ještě zaznívají tóny spotřebního festivalu, za rohem číhá půst," píše deník Rzeczpospolita, podle kterého se blíží šok, který bude o to bolestnější, že vládnoucí strana PiS v uplynulých čtyřech letech přiživovala chuť utrácet s heslem "proč by to nebylo možné?".

Vláda PiS zavedla přídavky na děti 500 zlotých (3000 Kč) měsíčně, třinácté důchody, k nimž mají přijít i čtrnácté, zvýšila minimální mzdu nebo snížila věk odchodu do důchodu. Až přijde období půstu, strana nebude riskovat drastickou odtučňovací kúru a nebude brát to, co lidem dala, protože propad spotřeby by dál prohloubil zpomalování ekonomiky, tvrdí Rzeczpospolita. Vláda vsadí raději na zvyšování deficitu, ale bude muset hledat i dodatečné příjmy a sáhne hlouběji do kapes daňových poplatníků, zejména těch z vyšší střední třídy. "V dalších letech se nevyhneme zvyšování daní," shoduje se s listem Rzeczpospolita onet.pl.

Podle částečných výsledků voleb do Sejmu, tedy dolní komory polského parlamentu, získala vládnoucí PiS asi 45 procent hlasů. Na druhém místě skončila proevropská Občanská koalice zhruba s 26 procenty. "PiS nezaspala ani jeden den kampaně - udávala její tón a důsledně si nedělala těžkou hlavu ze svých afér," píše Rzeczpospolita a připomíná, že před několika týdny z funkce odešel předseda Sejmu za PiS Marek Kuchciński kvůli tomu, že vládní letadla využíval k soukromým účelům.

Štvanice proti soudcům

PiS se také musela vyrovnat s tím, že náměstek ministerstva spravedlnosti pořádal štvanici proti soudcům, kteří kladli odpor snaze vlády podřídit si justici, nebo s tím, že jím nominovaný předseda nejvyššího kontrolního úřadu pronajímal svůj dům lidem z podsvětí a ti v něm provozovali hodinový hotel. "Ani závažné skandály nedokázaly připravit PiS o vítězství," podotýká Rzeczpospolita.

Podle listu Dziennik-Gazeta Prawna jsou polští voliči "naimpregnovaní proti aférám vládnoucí strany" z velké části díky tomu, že se polské ekonomice daří. "Ukázalo se, že Právem a spravedlností prosazovaný přístup k sociální solidaritě, jeho vize polské identity a odmítání některých prvků liberální demokracie ve prospěch posílení národního státu představují pro mnoho Poláků stále atraktivní nabídku," uvádí Rzeczpospolita.

"Občanské koalici se nepovedlo prorazit s vlastními nápady ohledně budoucnosti Polska, nepovedlo se jí ovládnout kampaň," píše Rzeczpospolita. Podle Dzienniku-Gazety Prawné zejména po prohraných volbách do Evropského parlamentu z letošního května nedokázala Poláky přesvědčit, že ačkoliv vládnoucí strana tvrdí opak, volební program má. V kampani před současnými volbami se jí ale nepodařilo lidem o svých plánech povědět.

"Splnily se všechny špatné scénáře, PiS volby vyhrála a je faktem, že to nebyl vyrovnaný souboj, protože strana využívala všechny státní instituce," konstatoval už v neděli večer šéfredaktor liberálního deníku Gazeta Wyborcza Adam Michnik. Dá se podle něho očekávat, že PiS bude pokračovat ve své politice - útočit na nezávislá média, bude si dál podřizovat justici, nějak zaútočí na univerzity.

Rekordní účast ve volbách

Svůj hlas podle odhadů odevzdalo přes 60 procent oprávněných voličů, což je pravděpodobně nejvíce od částečně svobodných voleb od června 1989. "Bez ohledu na to, zda s verdiktem voličů souhlasíme, nebo ne, rekordní volební účast je známkou toho, že Poláci se rozhodli vzít věci do vlastních rukou. A to dává vítězi opravdu silný mandát, píše Rzeczpospolita.