Ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), minulý čtvrtek dospěl k závěru, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Demonstrace v Polsku proti rozhodnutí Ústavního soudu o potratech
Polsko ve varu. Proti zpřísnění interrupcí se protestuje již pátý den

Před fakultní nemocnicí v Krakově se ráno na minutu sešli lékaři a lékařky gynekologicko-porodnického oddělení. Ujistili, že nechtějí opouštět své pacientky, a proto protest uspořádali před začátkem služby. Gdaňská univerzita na dnešek vyhlásila rektorské volno, výuku zrušily také například některé fakulty Varšavské univerzity.

V metropoli se davy lidí sešly před sídlem konzervativní nadace Ordo Iuris prosazující zpřísnění potratového zákona. Starostka Lodže Hanna Zdanowská na svém twitterovém účtu zveřejnila fotku s prázdnou židlí za pracovním stolem s komentářem "Mimo kancelář". Do stávky se zapojily řidičky MHD v tomto městě, ony i jejich kolegové na chvíli zastavili vozidla, která řídí.

Protestující v různých koutech Polska provolávali hesla jako "Rozsudek nad ženami", "Peklo pro ženy" nebo "Pryč s kačerem diktátorem", čímž je míněn vicepremiér a předseda PiS Jaroslaw Kaczyński, považovaný za nejvlivnějšího politika v Polsku.

Liberální internetový portál gazeta.pl místo několika článků umístil upozornění, že "Tady měl být text, ale stávkujeme". Ženy, které chtějí dát najevo svou nevoli, si na dnešek vzaly dovolenou nebo neplacené volno.

Cestující v tramvaji v Drážďanech
Saská ministryně by chtěla omezit styk s Českem. Lidé tam jezdí na nákupy

Polský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovoru pro list Gazeta Polska řekl, "otázka přípustnosti přerušení těhotenství vzbuzuje emoce všude na světě, ale rozsah agrese a projevů nenávisti z posledních dnů se nedá ničím ospravedlnit". Polská média informovala, že někteří lidé protesty zneužili k vandalským činům a střetům s policií, v neděli na různých místech protestující vnikli do kostelů během mší.

Kaczyński: Protesty budou mnoho lidí stát život

Šéf PiS Kaczyński v úterý varoval, že protesty vzhledem k pandemii budou mnoho lidí stát život, a jejich organizátory obvinil z veřejného ohrožení. V parlamentu dnes Kaczyński opoziční zákonodárce obvinil z podněcování protestů během pandemie. "Ničíte Polsko," prohlásil. "Vystavujete mnoho lidí smrti, jste zločinci," řekl konzervativní politik.

Prezident Andrzej Duda, jenž je kvůli nákaze koronavirem v izolaci, naznačil možné změkčení příslušného zákona. Soukromé televizi Polsat News řekl, že potrat by měl být povolen v případě, že by hrozila smrt plodu při fyzické námaze nebo po ní.

Policie kontroluje dodržování protikoronavirových opatření v restauraci v Hamburku
Evropa dál zpřísňuje opatření. Německo uzavře restaurace

Prezidentova dcera a poradkyně Kinga na twitteru napsala, že "se nemůže smířit s následky, jaké s sebou nález ústavního soudu nese". Vyslovila se pro to, aby v situaci, kdy ženě hrozí, že porodí dítě, jež může zemřít několik minut nebo hodin po porodu, se mohla sama rozhodnout, zda si těhotenství ponechá nebo ho přeruší.

Podle průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnil portál wyborcza.pl, nález ústavního soudu nepodporuje 73 procent lidí, 13 procent respondentů s ním souhlasí a 14 procent na něj nemá názor.

Před čtyřmi lety při jednodenní výstražné stávce kvůli potratové politice a přístupu vládnoucích konzervativců k ženským právům vyšly do ulic desetitisíce demonstrantek a demonstrantů.