Polsko se odmítlo summitu zúčastnit kvůli údajným protipolským výrokům nejvyšších izraelských představitelů. S odkazem na vyjádření polského premiéra Mateusze Morawieckého o tom informovala polská tisková agentura PAP. Varšava zároveň požádala, aby se dnes v Bruselu na okraj summitu ministrů zemí Evropské unie sešli šéfové diplomacií visegrádských států.

Český premiér Andrej Babiš
Babiš odlétá do Izraele na schůzku V4. Jednat bude i s Netanjahuem

"Víceméně jsme se domluvili, že setkání V4 by mohlo být až v druhé polovině tohoto roku, kdy Česká republika má převzít předsednictví," řekl Babiš. Čeští zástupci podle něj měli v Izraeli program naplánovaný po většinu času mimo V4. Mimo jiné chce s místopředsedou vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karlem Havlíčkem prezentovat inovační strategii.

Babiš ještě čeká na telefonáty s premiéry Pellegrinim a Orbánem. "Cesty se změní na bilaterální jednání jednotlivých států a summit V4 s Izraelem nebude," doplnil.

Spor mezi Polskem a Izraelem vyvolaly komentáře izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a nejnověji také úřadujícího ministra zahraničí Jisraela Kace o podílu Poláků na vyvražďování Židů za druhé světové války.

Chybná interpretace slov


To, že by Netanjahu polský národ obviňoval z podílu na holokaustu, popřela izraelská velvyslankyně ve Varšavě. O chybné interpretaci Netanjahuových slov hovořil i úřad izraelského premiéra. Netanjahu kvůli sporu v neděli s Morawieckým telefonoval a podle polských médií mu řekl, že absolutně neměl na mysli, že by všichni Poláci kolaborovali, ale že mu šlo pouze o individuální případy.

Mateusz Morawiecki, polský premiér
Polský premiér zrušil cestu do Izraele. Kvůli výrokům o holocaustu

V neděli a také dnes však premiérova slova potvrdil a ještě zesílil úřadující izraelský ministr zahraničí Kac, podle něhož je polský antisemitismus historickou skutečností.

"Dějinnou pravdu nelze změnit. Mnoho Poláků kolaborovalo s nacisty a podílelo se na zabíjení Židů během holokaustu. (…) Antisemitismus byl Polákům vrozený před holokaustem, během něj i po něm," řekl dnes podle Reuters v rozhlase Kac, jehož rodiče přežili hromadné vraždění Židů během druhé světové války. V nedělním rozhovoru pro televizi Rešet 13, z něhož citoval The Times of Israel, zase prohlásil, že Poláci "nasáli svůj antisemitismus s mateřským mlékem".

Nepřijatelné a rasistické výroky


Morawiecki výroky označil za "nepřijatelné a rasistické". "Rozhodl jsem se zrušit dříve plánovanou návštěvu polské delegace na summitu zemí V4. Proto tam nepojede ani ministr zahraničních věcí Jacek Czaputowicz," uvedl premiér, podle něhož Poláci za druhé světové války po Židech a Romech trpěli nejvíce ze všech národů.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.
Napětí mezi Íránem a Izraelem stoupá. Riziko války je velké, říká Zaríf