Polsko také podle štrasburského tribunálu musí rychle ukončit vyšetřování ohledně toho, zda polští představitelé nesou vinu na tom, že vězení mohlo fungovat. "Po Polsku je požadováno, aby konečně provedlo podrobné a účinné vyšetřování, zveřejnilo informace týkající se jeho role a pohnalo zodpovědné (lidi) před spravedlnost," komentovala dnešní rozhodnutí soudu obhájkyně jednoho z žalujících Helen Duffyová.

Saúdský Arab Abdar Rahím Našírí a Palestinec saúdskoarabského původu abú Zubajdá se na soud obrátili s obviněním, že je CIA v roce 2002 tajně přepravila do vězení v polských lesích, kde byli podrobeni mučení. Podle rozsudku štrasburského soudu z loňského července má vláda ve Varšavě jednomu z nich zaplatit odškodné ve výši 100.000 eur (2,76 milionu korun) a druhému 130.000 eur.

Podle prosincové zprávy amerického Senátu zabývající se brutálními výslechovými metodami CIA fungovala v prvních letech po 11. září 2001 se souhlasem Varšavy tajná věznice CIA v Polsku, jehož představitelé si chtěli svolením s jejím provozováním udržet dobré vztahy s USA. Jako první polský představitel to v prosinci potvrdil exprezident Aleksander Kwaśniewski, podle nějž však vedení země nevědělo o mučení vězňů.

Obhájci někdejších vězňů tvrdí, že dnešní verdikt může být precedentem pro případné spory o odškodnění lidí zadržovaných v dalších tajných věznicích na území Evropy, kde fungovaly například v Litvě či Rumunsku.