Rozhořčení a rozpaky. Takové reakce vyvolala v Polsku závěrečná zpráva ruských vyšetřovatelů o příčinách nehody prezidentského letadla u Smolenska.

Ruští vyšetřovatelé prý všechnu vinu za katastrofu svedli jen na posádku polského vládního speciálu a nad pochybeními na ruské straně přivírají oči. Podle polského deníku The Times se „ukázalo, že Rusové udělali hodně pro to, aby pominuli možnost vlastní viny“.

Pilotovali pod stresem

Ruská komise zveřejnila výsledky svého vyšetřování ve středu a z nehody jednoznačně viní piloty polského letadla. Ti podle ruské komise pilotovali pod velkým stresem, protože se báli způsobit zpoždění celé delegace. Proto se podle ruských orgánů rozhodli piloti riskovat přistání i přes jasné nedoporučení řídicí věže.

Vyšetřovatelé tvrdí, že nebyla v husté mlze vidět pozemní signalizační zařízení a piloti navíc pozdě zareagovali na výstražný systém, který je varoval před nárazem.

S takovou interpretací ale polská vláda ani pozůstalí rozhodně nesouhlasí. „Bál jsem se, že zpráva bude výčtem polských chyb a to se i stalo,“ komentoval výsledek ruského vyšetřování Pawel Deresz, vdovec po zahynulé poslankyni Jolantě Szymankové-Dereszové.

Ministr vnitra zveřejní rozhovory věže s piloty

Jako nekompletní odmítl ruskou zprávu i premiér Donald Tusk. Polský ministr vnitra Jerzy Miller chce příští týden zveřejnit záznamy rozhovorů pilotů s dispečery na věži.

Poláci nahrávky získali neoficiálně, ruské úřady jim je odmítli předat. Podle Millera z nich vyplývá, že i ruští dispečeři byli pod velkým psychickým tlakem. Svůj postup prý museli konzultovat se svým nadřízeným v Moskvě. A ten jim údajně přistání vládního letounu na letišti ve Smolensku schválil.
„Měli ta samá dilemata jako posádka letadla: jestli je možné, aby nepřistálo, jestli je nutné vybrat záložní letiště,“ tvrdí Miller.

Současné rozepře by oficiálně neměly mít žádný vliv na vztahy obou zemí. To ale není vůbec jisté. Polská komise totiž bude vyšetřovat příčiny nehody ještě několik měsíců. A pokud se do té doby nepovede s Ruskem dohodnout společné stanovisko, mohlo by se Polsko podle premiéra Tuska obrátit na mezinárodní odborníky.

MARTIN OKTÁBEC a ČTK