„Evropská komise trvá na tom, že polský zákon o Nejvsšším soudu se neslučuje s evropskými zákony, protože ohrožuje nezávislost justice, včetně neodstranitelnosti soudců,“ uvedli komisaři v tiskovém prohlášení. 

Předpis totiž mimo jiné snižuje věkovou hranici pro povinný odchod do důchodu. V důsledku toho bude muset 27 ze stávajících 72 soudců nejvyššího soudu odejít do penze. Evropská komise proto vyzvala soudní dvůr, aby pozastavil účinnost zákona, dokud nedojde k vynesení verdiktu. Chce tím zabránit odchodu současných soudců a jejich nahrazení novými.

K nápravě nedošlo

Polsko čelí kritice kvůli trojici zákonů, pro něž se vžilo souhrnné označení justiční reforma. Ta posílila vliv vlády na nejvyšším i dalšími soudy. Podle vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) jsou změny v justici nezbytné k tomu, aby soudy byly efektivnější a spravedlivější.

Evropská komise dala v polovině srpna Varšavě jeden měsíc na nápravu, ke které ovšem nedošlo. „Od červnového prvního slyšení obavy komise vzrostly, myslím, že situace v Polsku se nezlepšila,“ prohlásil minulý týden na tiskové konferenci její místopředseda Frans Timmermans. „Změny zejména kritizovaného zákona o nejvyšším soudu, které Polsko předložilo, neodpovídají našim požadavkům,“ dodal.

Řízení s Maďarskem

V podobné situaci jako Polsko se nachází i maďarská vláda premiéra Viktora Orbána. Ta čelí obvinění, že umlčela opoziční média, zbavuje další generace možnosti kriticky přemýšlet a brání nevládním organizacím sloužit lidem na okraji společnosti, zatímco jednotlivci se obohacují na účet peněz od poplatníků z Evropské unie, čímž zásadně ohrožuje evropské hodnoty.