Předseda hlavní vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se se šéfem menšího koaličního uskupení Jaroslawem Gowinem na odkladu dohodli až ve středu večer, když hrozilo, že PiS dnes pro zákon nezíská v Sejmu dostatečnou podporu. Nový termín voleb zatím není jasný, podle portálu 300polityka.pl se uvažuje o 12. červenci.

Lidé ve znovuotevřeném milánském parku na snímku ze 4. května 2020
Do italských měst se vrací život. Od normálu je však stále vzdálený

Novelu volebního zákona v úterý večer odmítla horní komora Senát, který ovládá opozice, a poslal ji zpět Sejmu.

PiS hlasování prostřednictvím pošty prosazuje kvůli nynější epidemii nemoci covid-19, ale Gowinovo uskupení k tomu mělo výhrady. Nebylo jasné, jak se při dnešním hlasování k novele postaví jeho poslanci. Hrozila krize ve vládnoucí národně-konzervativní formaci, která by ještě prohloubila nynější chaos na polské politické scéně.

Odklad voleb 

Na konání prezidentských voleb v květnu Kaczyńského strana trvala vzhledem k tomu, že podle průzkumů by v nich byl nyní jasným favoritem stávající šéf státu Andrzej Duda, kterého PiS podporuje. Odklad tudíž pro Dudu znamená určitou ztrátu aktuální výhody.

Žena u voleb v Polsku
Prezidentské volby v Polsku se v neděli neuskuteční. Vláda se dohodla na odkladu

Opozice žádá, aby se volby teď nekonaly, chce jejich několikaměsíční odklad i proto, že kvůli restrikcím zavedeným proti prudkému šíření koronaviru nemohou její kandidáti vést předvolební kampaň. S výhradně korespondenčním způsobem hlasování opoziční politici nesouhlasí, protože podle nich není v souladu s principy spravedlivých voleb.