Na třetí místě skončil s odstupem televizní moderátor a aktivista Szymon Hołownia, od voličů získal se 13,69 procenta hlasů. Ten již dříve slíbil, že ve druhém kole podpoří opozičního kandidáta Trzaskowského.

Ten si výsledku velmi cení a připustil, že má šanci Duidu porazit. "Taková podpora jako dnes ukázala, že můžeme jít a bojovat o Polsko," uvedl Trzaskowski. Starosta Varšavy uspěl i v dalších stěžejních městech jako v Krakově či Poznani. 

I Duda si připustil, že má Trzaskowski ve druhém kole šanci. V projevu nicméně označil své vítězství za "naprosto rozhodné". 

Polsko nebylo pandemií nemoci covid-19 zasaženo tolik jako mnoho zemí západní Evropy, a tak většina lidí může hlasovat osobně, i když ve volební místnosti musejí mít roušku a dodržovat další hygienická pravidla. Možné je také odhlasovat elektronicky, zatímco tisíce voličů v ohniscích infekce na jihozápadě země musejí hlasovat poštou.

V zemi s přibližně 38 miliony obyvatel bylo dosud potvrzeno asi 34 tisíc případů nákazy koronavirem a zhruba 1400 úmrtí.

Kulturní i politické rozpory

Volby se konají uprostřed hlubokých kulturních a politických rozporů. Konzervativec Duda vedl v převážně katolickém Polsku kampaň zaměřenou na obranu tradičních hodnot. Sliboval zvýšit životní úroveň na tu, jakou mají v západní Evropě, postavil se proti uzavírání sňatků homosexuálů i proti adopcím dětí lidmi stejného pohlaví. Hnutí za práva sexuálních menšin (LGBT) odsoudil jako "nebezpečnou ideologii".

Dudovým nejsilnějším soupeřem se jeví stejně starý varšavský starosta Rafal Trzaskowski, který se těší podpoře nejsilnější opoziční strany, liberální Občanské platformy (PO). Trzaskowski v kampani slíbil zachovat populární sociální programy PiS a obnovit dodržování ústavních norem.

K výraznějším kandidátům patřil televizní moderátor Szymon Holownia, který není spjat s žádnou stranou, což láká voliče unavené letitým hašteřením mezi PiS a Občanskou platformou jako dvěma hlavními politickými stranami v zemi. Na prezidenta kandiduje rovněž levicový politik Robert Biedroń, který se otevřeně hlásí k homosexuální orientaci, dále šéf rolnické Polské lidové strany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz a krajně pravicový poslanec Krzysztof Bosak.