"Pokud bude žádost podpořena, vydám souhlasné rozhodnutí," řekl Ziobro s tím, že s respektem vyčká na verdikt nejvyššího soudu.

Soud v polském Krakově dospěl loni v říjnu k závěru, že vydání Polanského by bylo v rozporu s polskými zákony a poškodilo by práva dvaaosmdesátiletého režiséra. Prokuratura se proti tomuto rozhodnutí neodvolala, takže rozsudek nabyl v listopadu právní moci. Ziobro chce ale rozhodnutí u nejvyššího soudu přezkoumat.

Obhájce Polanského upozornil, že nejvyšší soud nebude rozhodovat o Polanského vině, anebo nevině, ale o tom, zda je vydání přípustné, anebo nikoliv. Připomněl, že Polanski se svého času v USA k vině přiznal a odpykal si trest, za což prokuratura na oplátku stáhla obvinění. To potvrdil v odůvodnění svého rozhodnutí i soud v Krakově.

USA požádaly Polsko o zatčení Polanského, jenž má polský i francouzský pas, v říjnu 2014. Na počátku roku 2015 následovala žádost o vydání. Polanski žije střídavě ve Francii a v Polsku.

Polanski v březnu 1977 v domě Jacka Nicholsona (herec nebyl doma) fotografoval nezletilou dívku (její matka s fotografováním souhlasila) a pak s ní měl sexuální styk. Za sex s dívkou, která měla tři týdny před 14. narozeninami, mu hrozilo až 50 let vězení. Režisér tehdy uzavřel dohodu s prokuraturou a strávil v cele 42 dní. Pak utekl do Evropy v obavě, že soud případ znovu otevře.

Režisér při procesu v USA sex s třináctiletou dívkou přiznal, trval ale na tom, že nešlo o znásilnění, nýbrž o pohlavní styk, se kterým dívka souhlasila. V USA je ale sex s nezletilými považován za znásilnění.