„Čínský občan je businessmanem pracujícím pro významnou společnost v oblasti elektroniky. Polák je osobou známou v kruzích spojených s oblastí kybernetiky,“ řekl agentuře PAP šéf polské tajné služby Maciej Wasik. Oba muži budou podle PAP zadržení po dobu tří měsíců.

Polská televize TVP uvedla, že bezpečnostní složky prohledaly místní kanceláře společnosti Huawei, stejně jako polské kanceláře telekmunikační firmy Orange, kde zadržený Piotr D. pracoval. Zaměstnanci kontrarozvědky AWB v minulých dnech zasahovali rovněž v domovech obou zadržených a zajistili důkazní materiály z Úřadu pro elektronickou komunikaci.

„O situaci víme a zabýváme se jí. V tuto chvíli nemáme žádný komentář,“ sdělili v tiskovém vyjádření zástupci čínské firmy. „Huawei funguje v souladu se všemi příslušnými zákony v zemích, kde působí, a požaduje po všech svých zaměstnancích, aby tyto zákony dodržovali.“

Čínská špionáž

Společnosti Huawei a ZTE čelí v západních zemích podezření ze špionáže. Ačkoli obě firmy obvinění odmítají, Spojené státy již v srpnu loňského roku zakázaly používání jejich výrobků ve vládních úřadech.

Před používáním softwaru i hardwaru obou čínských firem varoval 17. prosince i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. „K vydání tohoto varování nás vedla naše zjištění včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí,“ uvedl jeho ředitel Dušan Navrátil.

Úřad později upřesnil, že nebezpečí nehrozí běžným uživatelům, ale hrozby se vyskytují na úrovni telekomunikačních komponent a serverových řešení. Zde by mohlo hrozit zpřístupnění veškerých dat a kontroly nad zařízeními čínské straně při jejích zpravodajských aktivitách. V reakci na toto varování Úřad vlády a některá ministerstva oznámila, že se zbaví telefony a dalších zařízení od společnosti Huawei.