Podle internetového portálu deníku Gazeta Wyborcza „jestřábi“ v PiS v čele s ministrem spravedlnosti a generálním prokurátorem Zbigniewem Ziobrem ve sporu s Evropskou komisí ostře vystupovali proti ústupkům vůči Bruselu. Nicméně po nedávných komunálních volbách, které pro PiS neskončily dobře ve velkých městech, se prosadila umírněnější frakce „holubic“ premiéra Mateusze Morawieckého.

Šéf strany Jaroslaw Kaczyński došel k závěru, že opozici se podařilo přesvědčit lidi o hrozbě „polexitu“ za vlády PiS a zmobilizovat své voliče. To podle něho také nevěstí nic dobrého před volbami do europarlamentu příští rok na jaře.

Nařízení evropského soudu

Původní verze zákona o polském nejvyšším soudu, který letos prosadila vláda PiS, snižovala věk pro odchod do důchodu soudců ze 70 na 65 let. Představitelé PiS tvrdili, že se práce nejvyššího soudu zefektivnila a instituce se zbavila zkorumpovaných soudců.

Podle Evropské komise naopak zákon ohrožoval nezávislost soudnictví, a Polsko tak narušuje unijní smlouvu. Proto podala na Varšavu žalobu u Soudního dvora EU. Ten v říjnu Polsku nařídil nucené penzionování zastavit. Polská vláda s provedením předběžného opatření otálela a hrozilo, že bude muset platit pokutu.

Na základě říjnového nařízení se již část soudců vrátila do práce, vláda to ale doposud neuznávala a tvrdila, že je nutné změnit zákon.

Komise Polsku nevěří

Deník Rzeczpospolita novelu sporného zákona sice označuje za zvrat ve sporu mezi Varšavou a Evropskou komisí, protože změna řeší jeho hlavní bod, místopředseda EK Frans Timmermans ale prý Polsku nevěří.

„A není jediný, protože Polsko komisi mnohokrát oklamalo,“ uvedl pro Rzeczpospolita nejmenovaný zdroj. Prý může chtít čekat na rozsudek Soudního dvora EU, aby znemožnil případný další zvrat situace. Podle listu Dziennik-Gazeta Prawna chce komise nyní vědět, jak novelu zákona hodnotí sám nejvyšší soud a jak bude uplatňována v praxi.

Polské deníky připomínají, že Evropská komise také vede proti Varšavě řízení na základě článku 7 Lisabonské smlouvy kvůli možnému ohrožení vlády zákona. Týká se to nejen nejvyššího soudu, ale i podezření z vlivu politiků na další klíčové justiční orgány. Nucené penzionování soudců nejvyššího soudu a hrozba čistky v něm byly nicméně bezprostřední příčinou zahájení řízení s Polskem.

Podle Dzienniku Polsko nemůže počítat s tím, že by Brusel toto řízení zastavil. List Rzeczpospolita píše, že problematikou Polska se budou zabývat ministři pro evropské záležitosti zemí EU na své schůzce 11. prosince.