"Právo chránit naše děti stojí nad anonymitou zločinců," uvedl při příležitosti zavedení veřejně přístupného seznamu sexuálních deviantů polský ministr spravedlnosti a generální prokurátor Zbigniew Ziobro.

Prakticky okamžitě po jeho zveřejnění ale polskou veřejnost překvapilo zjištění, že se na něm neobjevují jména katolických kněží Pawła K., Stanisława G., Romana B. a Wojciecha G., kteří byli v minulosti během ostře sledovaných soudních procesů uznáni vinní z pedofilie či znásilnění.

Na jejich opomenutí upozornila nezisková organizace Fundacja Nie Lękajcie Się, která se zabývá bojem proti pedofilii. „Nechápu, proč nejsou tito lidé uvedeni na seznamu. Zdá se, že ministrovo ujištění o ochraně dětí bylo jen prázdným slibem,“ uvedl pro polská média ředitel nadace Marek Lisiński.

Polský premiér Morawiecki na ceremonii jmenování nových ministrů ve Varšavě
Polský prezident odvolal problémové ministry. Kvůli sporům s EU

Následně vyšlo najevo, že mezi přibližně osmi stovkami sexuálních deviantů nechybí jen výše zmiňovaná čtveřice, ale všech 56 polských katolických kněží, jež byli v minulosti pravomocně odsouzeni za sexuální zneužívání nezletilých dětí. Jejich jména se totiž polská vláda rozhodla ze seznamu vynechat.

Devianti v USA musí nosit lokátoryPolsko není první zemí, jež
přistoupila k zavedení seznamu pedofilů. Možnost
vyhledat si údaje o sexuálních
deviantech on-line
mají také občané Spojených
států. Propuštění
pedofilové zde navíc musí
neustále nosit GPS lokátor.
Díky aplikaci si tak lidé
v USA mohou zkontrolovat,
zda se v jejich blízkosti
nějaký nepohybuje.

Zarážející je to zejména proto, že mnozí z nich jsou již zpátky na svobodě. „Na rozdíl od jiných sexuálních deviantů, u jejichž jména je zveřejněna fotografie, adresa trvalého pobytu a také podrobný popis trestného činu, se pedofilní kněží těší naprosté anonymitě,“ konstatovala Gazeta Wyborcza.

Ještě dál zašla v kritice podivného přístupu tamní vlády další polská média. „Krytím kněží - pedofilů představitelé vládní strany Právo a spravedlnost jasně ukázali, že sexuální devianty rozdělují na ty v sutaně a ostatní. Zároveň se aktivně zapojili do ochrany první skupiny,“ napsal týdeník v komentáři týdeník Polityka.

Polská vláda však možnost svého pochybení odmítla s poukázáním na existenci obsáhlé databáze sexuálních deviantů, v níž je evidováno přes 2 800 osob. Přístup do tohoto registru ale mají pouze členové vlády, učitelé a představitelé kulturních organizací, které se věnují práci s nezletilými. Je proto těžké ověřit, zda se jména katolických kněží objevují aspoň zde.

Polský premiér Mateusz Morawiecki na schůzce s maďarským premiérem Viktorem Orbánem v Budapešti
Polský premiér Morawiecki si liboval s Orbánem. Chtějí větší slovo v EU