Život jedné z klíčových postav procesu osvobozování Polska od komunistické diktatury ukončila silniční havárie. Bronislav Geremek zemřel v sobotu při automobilové nehodě na západě země.

Někdejší ministr zahraničí demokratického Polska a poslanec Evropského parlamentu se v roce 1980 podílel na založení odborového svazu Solidarita.

Spolu s Lechem Walesou, dalšími odboráři a demokratickými opozičníky zásadním způsobem napomohl krachu komunistického režimu a návratu k demokracii.

Mercedes šestasedmdesá­tiletého Geremka podle informací polské policie vjel ve vesnici Miedzichowo na západě Polska do protisměru, kde se srazil s protijedoucí dodávkou.

Polský politik a diplomat, který v roce 1968 vystoupilz Komunistické strany Polska na protest proti okupaci Československa,zemřel na místě, jeho spolucestující byla dopravena do nemocnice.S největší pravděpodobností byl Geremek na cestě do Bruselu.

"Příští generace si budou Bronislawa Geremka pamatovat jako příklad svobodného ducha, bude se na něj vzpomínat jako na jeden z nejsilnějších symbolů osvobození od útlaku," prohlásil předseda Evropské komise José Barroso.