Mnozí chtějí vyjet za kolegy do zahraničí. Ředitelé nemocnic se do poslední chvíle s nimi pokoušejí dohodnout. Kvůli nedostatku personálu hrozí v zemi uzavření 77 z celkem 608 nemocnic. "Výpověď dalo okolo 3800 lékařů ze 120.000 zaměstnaných v Polsku," uvedl náměstek ministerstva zdravotnictví Boleslaw Piecha. Doufá, že na mnohých místech je ještě šance se dohodnout.

V kompromis již ale nevěří mnohá zdravotnická zařízení, která se připravují na přepravu pacientů jinam. Nejhorší situace je v Podkarpatském, Svatokřížském a Opolském vojvodství, kde nemocnice opustí okolo 70 procent lékařů. Zařízení na jihu země připravují harmonogram převozu pacientů. "Nemůžeme již déle čekat, to nelze provést v jednom dni," řekl listu Dziennik ředitel nemocnice v Rzeszowě Bernard Waśko.

Kritické situace se obávají i pacienti. Čekací doby na operace byly již před protesty, které začaly v zemi koncem května, velmi dlouhé, nyní se ještě prodlouží.

Odbory chtějí zvýšení platů nejméně na 5000 zlotých (více než 37.000 korun), pro specialisty ještě o 50 procent více. Polský lékař si měsíčně v přepočtu vydělá něco přes 11.000 korun.

Výpovědí polských lékařů využívají agentury zprostředkující práci v zahraničí. Minulý týden v Lodži nabízela jedna z nich zaměstnání ve Španělsku. "Zájem je velký, a to nejen v Lodži. Jisté je, že do Španělska zanedlouho vyjede několik lékařů," uvedla pracovnice firmy Anna Stradzová.

Silnou motivací je výdělek několikanásobně vyšší než v Polsku i zajištění výuky jazyka a ubytování. "Mnoho lékařů se proto rozhodne vyjet s celou rodinou. Prodají domy v Polsku a na Západě začínají nový život," dodala.