Spojené státy poskytnou Polsku pouze cvičnou baterii protivzdušných raket Patriot, a to teprve po podpisu smlouvy SOFA, která určuje podmínky pobytu amerických vojáků na území Polska. Novinářům to v pondělí ve Varšavě řekl šéf sboru náčelníků štábů americké armády admirál Mike Mullen.

Spojené státy Patrioty slíbily Varšavě výměnou za výstavbu protiraketové základny v Polsku, jež by se spolu s plánovaným radarem v Česku měla stát evropskou částí amerického protiraketového štítu. Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski v pondělí zdůraznil, že Polsko chce, aby rakety byly vybavené potřebnou technikou a aby bylo možné je použít při ochraně protivzdušného prostoru.

Sikorski připomněl, že loni v srpnu podepsalo Polsko s USA smlouvu o umístění americké základny v zemi a zároveň smlouvu o umístění raket Patriot v Polsku. „V dohodě je zapsáno, že na místě, které Polsko určí, začne (americká) posádka působit do konce roku 2012. Do té doby nemusí být rakety Patriot v Polsku trvale, ale vždy jen na určitou dobu,“ uvedl Sikorski. Zdůraznil, že Polsko žádá rakety „vyzbrojené“, tedy plně funkční.

Varšava zatím smlouvu o pobytu Američanů nepodepsala

Varšava zatím nepodepsala s Washingtonem smlouvu SOFA o pobytu amerických vojáků na území Polska. Česká vláda obdobný dokument schválila loni v září. Mullen uvedl, že Spojené státy jsou připraveny poslat do Polska rakety v řádu týdnů až měsíců po podpisu smlouvy SOFA.

Šéf polské diplomacie sdělil, že Američané žádají pro své vojáky, kteří by pobývali na území Polska, „jistá privilegia“. Na podpis smlouvy o jejich pobytu je podle Sikorského ještě dost času. „Čekáme na potvrzení amerického rozhodnutí, které se týká Redzikowa (obec na severozápadě Polska, kde by měla vzniknout protiraketová základna),“ uvedl ministr.

Obama přistupuje k Bushovu plánu vlažně

S Polskem se na projektu výstavby protiraketové základny s deseti střelami dohodla administrativa předchozího amerického prezidenta George Bushe. Současný prezident Barack Obama se však k systému protiraketové obrany, který má čelit útokům z rizikových zemí, jako je například Írán, staví o poznání vlažněji. Pokládá jej jen za jednu z možností nebo alternativ, které posuzuje a o nichž ještě definitivně nerozhodl.

Spojené státy také uvažují o posílení spolupráce v protiraketové obraně s Ruskem, které zatím patřilo k největším kritikům výstavby základen ve střední Evropě. Jedním z prostředků, jak se připravit na možnou hrozbu ze strany Íránu, by podle představitelů amerického ministerstva obrany mohly být ruské radary nedaleko této blízkovýchodní země, které by vyslaly včasné varování v případě, že by Írán odpálil balistickou raketu. O možném využití těchto radarů, které jsou umístěné v jižním Rusku a v Ázerbájdžánu, bude Obama jednat začátkem července v Moskvě.

Podle Sikorského oteplení vztahů mezi Ruskem a USA respektive Severoatlantickou aliancí nebude mít vliv na rozhodnutí Američanů ohledně protiraketového štítu.

Ani český, ani polský parlament ještě smlouvu o umístění americké protiraketové základny definitivně neschválily.