Celý svět si ten den připomínal památku obětí holokaustu. Před branami tábora v Osvětimi ale pochodovali polští nacionalisté a křičeli: „Je čas osvobodit Polsko od Židů.“ Vlály u toho polské vlajky, zpívala se polská hymna.

Jen o několik stovek metrů dál, v jiné části areálu a při jiné akci, se modlil za zavražděné polský premiér Mateusz Morawiecki.

SMUTNÁ PREMIÉRA

Polská krajní pravice demonstrovala na dohled koncentračního tábora poprvé. Pochod vedl její lídr Piotr Rybak, který byl před nedávnem odsouzen za veřejné upálení figuríny Žida.

„Atentát na Pawla Adamowicze byl podle vlády činem šílence. Není třeba honit organizátora pochodu, podle vlády je to jen blázen. Ale co bude vláda dělat, až Rybak od pálení loutek přejde k násilí?“ zeptal se na Twitteru řečnicky bývalý ministr zahraničí Radoslaw Sikorski.

Na jednoznačné odsuzující vyjádření vlády se totiž stále čeká. Ministr vnitra Joachim Brudziński jen ubezpečil veřejnost, že prokuratura vše prošetřuje. Problém je ale s věrohodností jeho tvrzení. Rybak byl totiž v minulosti několikrát spatřen v těsné blízkosti ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobra.

KDO JE NEJHORŠÍ?

Od smrti gdaňského primátora Pawla Adamowicze uplynuly teprve dva týdny. Během nich se celá polská politická scéna několikrát shodla, že je třeba nenávistné činy nekompromisně trestat a politickými projevy nenávist nevyvolávat.

Problémem ovšem je, že omezit zlověstný tón by měla vždy druhá strana. Sebereflexe je nulová.

Za argumentačně kratší konec ale v této přestřelce „Kdo je v Polsku větší nenávistník“ tahá vládní strana Právo a Spravedlnost (PiS). A na jejích volebních preferencích se to už projevuje, meziměsíčně ztratila čtyři procenta.

Podepsalo se na tom také několik menších incidentů, kterých se představitelé PiS dopustili. Její předseda Jaroslaw Kaczyński například nedržel v Sejmu za Adamowicze minutu ticha, nepřijel na jeho pohřeb a ve svých projevech pravidelně dělí Poláky na dobré katolíky a vlastence a deviantní zrádce a zloděje.