Vládnoucí konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) se ruku v ruce s katolickou církví, která má v Polsku velký vliv, snaží znemožnit umělé přerušování těhotenství. Kontroverzní návrh zákona, který prakticky předpokládal zákaz interrupcí a který PiS původně podporovala, ale v říjnu v parlamentu neprošel.

Vláda od tohoto právního předpisu totiž dala ruce pryč, protože vyvolal rozsáhlé protesty polských žen, ale také důraznou kritiku v zahraničí. "PiS hájí a nadále bude hájit lidský život. Ale bude v této činnosti pokračovat dobře zváženými kroky," dal šéf strany Jaroslaw Kaczyński před hlasováním o tomto zákonu jasný signál k ústupu.

PiS má v parlamentu pohodlnou většinu, které dnes také využil k prosazení jiného zákona, který rovněž směřuje k omezení interrupcí. Zavádí poskytnutí jednorázové podpory ve výši 4000 zlotých (25.000 korun) pro rodiny, které se rozhodnou mít postižené dítě. Podle opozice je to ale příliš malý příspěvek ve výši zhruba průměrné měsíční mzdy v Polsku.

Nový zákon je podle vlády první částí širšího programu "Pro život", který by měl být schválen do konce roku.

Současný zákon o interrupcích platí v silně katolickém Polsku od roku 1993 a v Evropě patří mezi nejvíce restriktivní. Umožňuje umělé přerušení těhotenství ve třech případech: když je ohrožen život nebo zdraví matky, jestliže vyšetření odhalí nevratné poškození plodu, anebo když je otěhotnění důsledkem znásilnění nebo incestu.

V Polsku se uskuteční ročně méně než 2000 legálních potratů. Nevládní organizace ale odhadují, že interrupci podstoupí v zahraničí každý rok 100.000 až 150.000 Polek.