„Žije tam s novou identitou, falešným pasem, zaplaceným bytem, telefonem a měsíčním kapesným," napsal deník. Trynkiewicz podle listu „za peníze polských daňových poplatníků" požívá ochrany jako korunní svědek.

Pravidelná hlášení

Zdroj listu Fakt ale tvrdí, že muž prakticky pod dohledem není. „Musí se jen pravidelně hlásit telefonem," řekl informátor. Premiér Donald Tusk nicméně v neděli podle stanice RFL 24 ujišťoval, že policie má vše pod kontrolou. „Učinili jsme opatření, aby nikdo nebyl v nebezpečí. Jsem si jistý, že naše složky tento úkol zvládnou," řekl politik.

Podle deníku Fakt čtyřnásobný vrah vycestoval v rámci tajné dohody o ochraně svědků, která mezi ČR, Polskem 
a Slovenskem existuje. „Vyvážíme tam své lidi (chráněné zločince) a oni ty své přivážejí k nám," napsal Fakt.

Tuzemská policie však Trynkiewiczův pobyt na území ČR odmítá. „Nedokážu si představit, že by tato osoba splňovala zákonné podmínky ochrany na území České republiky.

Odpovídající opatření

Je to nejen v rozporu se zájmy naší republiky, ale 
i s dalšími ustanoveními vzájemné dohody," řekl policejní náměstek Václav Kučera.

Dodal, že kdyby se Trynkiewicz po Česku pohyboval, přijala by policie odpovídající opatření a informovala by veřejnost.

Ani český resort spravedlnosti o Trynkiewiczově případu nic neví. „Nemáme žádné informace o tom, zda se dotyčná osoba nachází na území České republiky, ani jsme ohledně této věci nebyli nikým oficiálně osloveni," řekla Deníku mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Případ vzbudil pozornost 
i na Slovensku, podle neoficiálních policejních zdrojů tamního serveru Noviny.sk je však Trynkiewicz stále v Polsku.

Kde se nechází, neví ani jeho rodina

I slovenská policie přitom odmítá, že by propuštěného muže přijala pod ochranu.

„Nenacházel se na území Slovenska a ani se nepředpokládá, že by se měl nacházet," vzkázal slovenský policejní prezident Tibor Gašpar.

Oficiálně má propuštěný vrah zákaz opustit svou vlast, skutečné místo pobytu ale nezná ani jeho nejbližší rodina. „Nemluvila jsem s ním. Pokud někdo tvrdí něco jiného, tak lže. Odvezli ho někam pryč, nijak mě nekontaktoval. Jsem velice nemocná, mám vysoký krevní tlak, cukrovku a nesmím se rozrušovat," řekla listu Fakt Trynkiewiczova matka. První vážný problém se zákonem měl Trynkiewicz počátkem 80. let během vojenské služby, kdy unesl a zneužil první chlapce.

Péče o nemocnou matku

Vojenský soud mu poté udělil rok vězení, ale trest mu později přerušil, aby se mohl starat o nemocnou matku.

Právě během této doby ale spáchal nejhorší zločiny, když unesl, zneužil a zavraždil čtyři chlapce. V roce 1989 ho soud odsoudil ke čtyřnásobnému trestu smrti, ale pád komunistického režimu do případu vnesl nečekaný zvrat.

Polsko rušilo trest smrti, přičemž tamní právní řád ještě nepočítal s možností doživotního vězení. Trynkiewicz tak dostal trest ve výši 25 let, který uplynul v úterý.

Tamní politici nyní jednají 
o zákonu, který by umožňoval držet nebezpečné osoby v izolaci i poté, co si odpykají trest ve vězení.

Premiér Tusk se ale proti novele vyslovil s tím, že by byla snadno zneužitelná.