„Pro antisemitské zločiny není žádná omluva," zdůraznil a z rozpoutání pogromu obvinil „bestiální chování" sil komunistického režimu, dosazeného Moskvou. Dodal ale, že k policistům a vojákům, kteří stříleli do Židů, se přidali i další lidé.

Na rozdíl od amerického židovského historika Jana Tomasze Grosse dává část polských historiků přednost tezi, že pogrom vyprovokovala komunistická tajná služba. Institut národní paměti, který v Polsku vyšetřuje zločiny nacismu a komunismu, při této příležitosti uspořádal konferenci o antisemitismu jako nástroji komunistického režimu, uvedla agentura AFP.

Smíšené signály

Duda a další předáci vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) vysílají smíšené signály ohledně předsudků od loňských voleb, které je vynesly k moci, poznamenala agentura AP a připomněla, že PiS zaujala vůči uprchlíkům tvrdě odmítavý postoj a předseda strany Jaroslaw Kaczyński během volební kampaně tvrdil, že uprchlíci roznášejí po Evropě parazity. Sám Duda se v kampani dopouštěl výroků, jejichž cílem se zdálo získat přízeň antisemitských voličů. V posledních měsících ale Duda a Kaczyński antisemitismus odsoudili.

Před 70 lety, 4. července 1946, obklíčil v jihopolském městě Kielce rozvášněný dav budovu židovské organizace a postřílel či ubil 42 Židů, kteří přežili hrůzy nacistického teroru. Pogrom donutil k emigraci ze země mnoho z přibližně 250.000 Židů, jež se dožili konce války. V zemi žilo před válkou na 3,5 milionů Židů.

V osudný den se ve městě na jihovýchodě Polska rozšířila nepravdivá zpráva, že Židé žijící ve městě unesli křesťanského chlapce. Dav zaútočil na dům, v němž bydleli židovští přeživší holokaustu, kteří se snažili začít nový život v poválečném Polsku. Zahynulo tehdy 42 obyvatel domu. V dalších hodinách pak zemřelo několik desítek Židů ve vlně násilí, která se rozpoutala ve městě a jeho okolí. K podobným incidentům docházelo v tomto období i na jiných místech Polska. V poválečném Polsku zahynulo při podobných masakrech až 2000 Židů.

Polská policie podle dnešní zprávy televize TVN 24 vyšetřuje případ s antisemitskými nápisy, které se objevily na krámku s potravinami a autobusové zastávce ve městě Jaslo. Dosud neznámí pachatelé na ně nastříkali hesla jako „Jude raus", vulgární nadávky, Davidovy hvězdy a šibenice. Za to jim v případě dopadení může hrozit až pět let vězení.