Kvůli tomuto návrhu zákona, který fakticky podřídil nejvyšší soud ministerstvu spravedlnosti, se má stavem v Polsku také zabývat ve středu Evropská komise.

Prezident Andrzej Duda však se zákonem nesouhlasí. "Nepodepíšu zákon o nejvyšším soudu, dokud nebude přijata mnou předložená změna zákona o soudní radě," řekl prezident. Ten navrhuje zvýšení potřebné většiny pro jmenování soudní komise, která vybírá budoucí soudce. Jeho požadavek by mohl straně Právo a spravedlnost (PiS) znesnadnit kontrolu nad jmenováním soudců. Polský parlament, v jehož obou komorách má PiS většinu, v pátek schválil zákon o soudní radě, který při jmenování soudců dává větší slovo poslancům.

Podle kritiků nový zákon porušuje ústavní dělení moci. Konzervativci ze PiS, ze které prezident vzešel, předložili také takový návrh zákona, který by umožnil vyměnit všechny soudce nejvyššího soudu, až na výjimky vybrané ministrem spravedlnosti.

"Je třeba reformovat soudnictví, ale reformy musí být moudré," řekl serveru Reuters prezident, který do této chvíle obvykle postupoval v souladu s PiS.

PiS také uvedl, že je zapotřebí, aby byly navrženy takové reformy soudnictví, které zajistí, aby státní instituce sloužily všem Polákům a nejen elitám.