Pokud úpravu schválí Senát, stane se Polsko první zemí EU a jedním z prvních států na světě, který bude takto pedofily trestat.

Sejm se pro dodatek vyslovil téměř jednomyslně, proti hlasoval pouze jeden poslanec. Návrh, který předložila vláda spolu s levicí a hlavní opoziční stranou Právo a spravedlnost, zpřísňuje tresty pro ty, kteří znásilní osoby mladší patnácti let nebo se dopustí incestu. Hrozit by jim měly nejméně tři roky vězení. Soud by také šest měsíců před jejich propuštěním na svobodu rozhodl, zda se podrobí chemické kastraci.

Efekt je zvratný

Pojem chemická kastrace se používá jako nepřesné pojmenování léčebného postupu ke snížení libida. Celá procedura nezanechává podle lékařů teoreticky žádné dlouhodobé psychické poškození a její efekt je zvratný, pokud se s léčbou přestane.

Chemickou kastraci využívají některé státy USA jako jeden z trestů pro sexuální delikventy. Právní řád Kalifornie umožňuje tento postup nejen pro recidivisty, ale také pro takzvané prvonásilníky, kteří zneužijí dítě mladší třinácti let.