„Chceme, aby soud nařídil Witkowskému výchovný výlet například do Osvětimi anebo do Treblinky. Záleží nám na tom, aby se všeobecně vědělo, co hrozí za propagování nacismu a aby se zvýšila citlivost vůči nacistickým nápisům a symbolům," řekl šéf nadace From the Depths Jonny Daniels, který na Witkowského podal trestní oznámení. Nadace usiluje o budování společné budoucnosti Poláků a Židů.

Witkowski, který se netají homosexuální orientací a zálibou v provokování veřejného mínění, se omluvil za použití „stylizovaného kloboučku se symbolem, který byl pochopen jako symbol SS". To prý rozhodně nebylo jeho záměrem, stejně tak nechtěl nikoho urazit.

Ale podle Danielse mohl očekávat, že se na módní přehlídce se stane terčem objektivů. Neobstojí ani výmluvy, že si neuvědomoval, jak mohou být černé blesky vykládány. Prý nemůže být pochyb, že předváděl na veřejnosti nacistické symboly.

V Polsku za propagování nacismu hrozí až dva roky vězení.

Uvedení nové knihy na trh

Prokuratura v Lodži, kde se týden módy odehrával, zatím zvažuje, zda případ otevře. Mezitím se ale jedno renomované nakladatelství se rozhodlo odložit uvedení nové Witkowského knihy na trh.

Z Witkowského románů byly zatím do češtiny přeloženy dvě knihy, Chlípnice a Královna Barbora.

Polsko dosud žije pobouřením nad výroky šéfa amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeye, že prý i dobří lidé z Polska či Maďarska pomáhali špatným lidem, tedy nacistům, vyvraždit miliony Židů. Kvůli Comeyho projevu si Varšava v neděli předvolala amerického velvyslance v Polsku, který se za Comeyho výroky omluvil.

Poláci, kteří zažili mimořádně brutální nacistickou okupaci, jsou velice citliví na výrazy, které jim podsouvají vinu za holokaust. Nicméně zemí na začátku tohoto tisíciletí otřásla odhalení o událostech z léta 1941 v městečku Jedwabném, kde místní Poláci zmasakrovali nejméně 340 Židů.