Americký ministr zahraničí má v KLDR dojednat poslední podrobnosti plánovaného summitu. Jeho druhá návštěva Pchjongjangu v průběhu posledních šesti týdnů přichází jen pár dní poté, co severokorejský režim kritizoval některá vyjádření USA, podle kterých je Kimova ochota střetnout se s Trumpem výsledkem mohutného amerického tlaku.

Během své návštěvy chce Pompeo rovněž dosáhnout propuštění trojice vězněných Američanů. Před cestou do Pchjongjangu novinářům řekl, že zatím sice nedostal od KLDR žádný závazek, že je propustí, doufá ale, že Kim Čong-Un udělá „správnou věc“. „Dnes o tom budeme znovu jednat. Myslím si, že pokud by došlo k jejich propuštění, jednalo by se o skvělé gesto,“ citovala Pompea agentura Reuters.

Dvaašedesátiletý americký misionář Kim Tong-čchol, devětapadesátiletý vysokoškolský profesor Kim Sang-tuk, známý také pod jménem Tony Kim, a pětapadesátiletý podnikatel Kim Hak-song byli minulý týden přesunuti do hotelu na okraji Pchjongjangu. Podle aktivistů tam dostávají zdravotní péči a ideologickou výchovu.

Během Trumpova funkčního období propustila KLDR pouze jednoho vězněného Američana, připomíná agentura Reuters. Loni v létě se do USA po sedmnácti měsících v severokorejském vězení vrátil dvaadvacetiletý student Otto Warmbier. V té době však již byl několik měsíců v kómatu a o několik dní později zemřel.

Pompeo je druhým úřadujícím ministrem zahraničí USA, jenž navštívil Severní Koreu. V roce 2000 zavítala do země i Madeleine Albrichtová, která se setkala s tehdejším vůdcem Kim Čong-ilem.