Inspektoři budou moci navštívit testovací zařízení u vesnice Punggye-ri na severozápadě země ihned poté, co se Severní Korea domluví se Spojenými státy na logistických detailech. „K provedení inspekce bude zapotřebí hodně logistiky,“ uvedl Pompeo na tiskové konferenci v jihokorejském Soulu, kde výsledky setkání s Kimem prezentoval jihokorejskému prezidentovi Mun Če-inovi.

Mike Pompeo a Kim Čong-un
Pompeo se sešel s Kimem. Jednali o novém summitu Trumpa s vůdcem KLDR

Pompeo uvedl, že jednání bylo „dalším krokem kupředu“ k denuklearizaci poloostrova, ale že „stále zbývá spousta dalších kroků“. Americký ministr zahraničí navštívil Pchjongjang letos již počtvrté a cílem jednání bylo prolomit patovou situaci mezi oběma zeměmi v otázce likvidace severokorejského jaderného programu.

„Kim Čong-un vyjádřil spokojenost s produktivními a skvělými jedními s Mikem Pompeem, během kterých obě strany plně pochopily vzájemné postoje a vyměnily si své názory,“ uvedla k setkání severokorejská zpravodajská agentura KCNA.

Trump se na setkání těší

Podle amerického diplomata se obě země výrazně přiblížily k dojednání detailů druhého summitu mezi severokorejským vůdcem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem, ke kterému by mělo dojít „tak brzy, jak to jen bude možné“. Historicky první setkání obou státníků se uskutečnilo v červnu letošního roku v Singapuru.

„Mike Pompeo se dnes v Pchjongjangu sešel s vůdcem Kim Čong-unem a společně pokročili v přípravách singapurského summitu. Těším se, až se s Kimem v blízké budoucnosti znovu setkám,“ napsal na svůj twitterový účet americký prezident.

Kim bude jednat

Severokorejský deník Rodong Sinmun zveřejnil několik fotografií ze setkání Pompea s Kimem, na kterých se oba státníci usmívají, potřásají si rukama. Na některých snímcich se objevila i Kimova sestra Kim Jo-čong. 

Sevetní Korea přitom ještě v červenci letošního roku Pompea krititzovala za jeho „gangsterské požadavky“. Po posledním setkání však vůdce Kim uvedl, že se dialog mezi objema zeměmi vyvíjí slibně. Podle KCNA je jednání „založeno na hluboké důvěře mezi lídry obou zemí“. 

Snahu diktátorského režimu o uvolnění napětí potvrdil i jihokorejský prezident Mun Če-in. Ten na setkání s novináři uvedl, že se Kim v nejbližší době setká i se zástupci dalších zemí. Navštívit by měl mimo jiné také Rusko, do Pchjongjangu by zase měl zavítat čínský prezident Si Ťin-pching.

Donald Trump (vlevo) a Kim Čong-un.
Kim zopakoval, že se chce sejít s Trumpem. Do KLDR pozval Pompea