"Írán není účastníkem žádného z multilaterálních setkání a neexistuje žádný záměr ho jakkoli zapojovat," uvedl nejmenovaný vysoký představitel ministerstva zahraničí v souvislosti s výhledem na Pompeovu návštěvu Singapuru, Indonésie a Malajsie. 

"Na několika těchto jednáních se budou samozřejmě probírat související otázky, spojené s terorismem a šířením zbraní," pokračoval s odkazem na nedávné obvinění ze strany Spojených států, že íránská vláda v Teheránu podporuje extremistické skupiny na Blízkém východě. 

Donald Trump
Trump je připraven setkat se s prezidentem Íránu. V takové schůzky věřím, řekl

Pompeo i íránský ministr zahraničních věcí Mohammad Džavád Zaríf se zúčastní sobotního jednání desetičlenného Sdružení národů jihovýchodní Asie.

Americký prezident Donald Trump v pondělí prohlásil, že by se rád setkal s íránským prezidentem Hasanem Rúháním, aby spolu projednali možnosti zlepšení vzájemných vztahů poté, co Spojené státy vypověděly íránskou jadernou dohodu z roku 2015. Bílý dům později vysvětloval, že prezidentova případná ochota setkat se s íránským vůdcem nezměnila záměr jeho administrativy zavést sankce vůči Íránu.

Hasan Rúhání, současný prezident Íránu
Otázky íránských sankcí? Spojené státy zůstaly osamocené, tvrdí Rúhání

Íránští představitelé Trumpovu nabídku vzájemných rozhovorů odmítli s tím, že dokud bude platit vypovězení jaderné dohody, uzavřené mezi Íránem a šesti hlavními světovými mocnostmi, nevidí v nich žádnou hodnotu. 

Pompeo vyzval mezinárodní společenství k tomu, aby široce podpořilo snahu přimět Írán ke změně jeho chování.