Akce se uskutečnila jen několik hodin před zahájením summitu ve Vatikánu, na kterém se sešel papež František s nejvyššími představiteli římskokatolické církve z celého světa, aby společně našli řešení krize kolem sexuálního zneužívání dětí a mladistvých ze strany kněží.

Video zveřejněné na twitteru zachycuje tři muže, kteří upevnily provaz kolem sochy zesnulého monsignora Henryka Jankowského na severu Gdaňsku, a poté ji strhli na připravené pneumatiky. Aktivisté poté na jednu z dlaní sochy natáhly chlapecké slipy a na její tělo položili roucho, které nosí ministranti, aby tak symbolizovali utrpení mladých lidí, které kněz údajně obtěžoval.

Agentura AP připomíná, že v zemi, kde se více než 90 procent identifikuje jako římští katolíci a kde se církev stále těší významné autoritě ve veřejném životě, se jedná o pozoruhodný čin. Policie krátce po činu zadržela tři muže a zahájila vyšetřování, zda se dopustili trestného činu „zhanobení památníku“.

Ve zveřejněném manifestu aktivisté obvinili Jankowského z „hanebného“ jednání proti mladým lidem, které mu byly svěřeny. Současně obvinili církev ze „systematického spolupachatelství ve zlu, které Henryk Jankowski dělal lidem“, a úřady z toho, že před problémem zavírali oči. Zdůraznili však, že jejich čin nebyl namířen proti samotným věřícím.

„Na základě zájmu o společné dobro a respektování lidské důstojnosti a svobody podnikáme naši akci v přesvědčení nejen o její hluboké oprávněnosti, ale také veřejné užitečnosti,“ píší v manifestu. Zmírnění pádu sochy připravenými pneumatikami pak trojice aktivistů vysvětlují tím, že pomník nechtěli fyzicky zničit pomník, ale spíše převrátit „falešný a odporný mýtus“ kněze. 

Na své místo se už nevrátí

Gdaňská radnice nechala ráno stržený pomník zakrýt a místo ohradila. Na své místo se již nevrátí a bude uložen do skladiště. Podle úředníků byla jeho základna poškozena a nebylo by bezpečné ho znovu vztyčit. V každém v případě však chce radnice vyřešit odstranění pomníku v souladu s platnými předpisy.

Polská biskupská konference ve čtvrtek zveřejnila prohlášení, ve kterém se o akci přímo nezmínila, ale slíbila „nulovou toleranci“ k pedofilii. Dále napsala, že již 10 let bojuje proti problému sexuálního zneužívání ze strany kněží. „Katolická církev je v této oblasti nejrozvinutější institucí v naší zemi,“ uvedla.

Henryk Jankowski, který zemřel v roce 2010 ve věku 74 let, byl v 80. letech blízkým spolupracovníkem předáka prodemokratického hnutí Solidarita Lecha Walesy v boji proti polskému komunistickému režimu.

Světoví vůdci, včetně amerického prezidenta George Bushe a britské premiérky Margaret Thatcherové, navštívili jeho kostel svaté Brigity, aby tak vyjádřili své uznání jeho antikomunistické činnosti.

V posledních měsících však polská média vznesla obvinění, že zneužíval nezletilé, většinou chlapce, ale i dívky.