Plavidlo Titan používané pro cesty k vraku slavného britského parníku se v severním Atlantiku stovky kilometrů od kanadského pobřeží ztratilo v neděli večer. Podle společnosti OceanGate Expeditions, které patří, mělo kyslík na 96 hodin.

Tato doba dnes uplynula, aniž by rozsáhlá mezinárodní pátrací operace přinesla kýžený výsledek. Kalkulace ohledně zásoby kyslíku přitom vycházejí z předpokladu, že Titan zůstal neporušený.

Posádku ponorky mohou potkat četné komplikace.
Bezmoc uvnitř ztracené ponorky: Posádka čelí podchlazení i panickým záchvatům

Zda už posádce kyslík došel, ovšem nelze s jistotou říci, neboť uvedený čas je odhadem založeným na běžné intenzitě spotřeby. Experti podle agentury AP zdůrazňovali, že dobu je možné jistými opatřeními prodloužit. Podle odborníka na podmořské záchranné operace Franka Owena lidé v ponorce, jsou-li stále naživu, jistě dostávali od jednoho ze členů výpravy pokyny, aby „udělali všechno pro snížení práce metabolismu, aby čas bylo možné prodloužit“.

Podle důstojníka americké pobřežní stráže Johna Maugera, který pátrací akci vede, je třeba brát v potaz také lidskou vůli přežít. "Tudíž pokračujeme v pátrání a v záchranných pracích tím, že dnes ráno zapojujeme tyto nové prostředky," uvedl v rozhovoru s televizí NBC.

Zdroj: Youtube

AP vysvětluje, že cestu k záchraně posádky komplikuje několik překážek. I kdyby se ponorku podařilo najít, museli by k ní krizoví pracovníci dopravit záchranné vybavení a pokud možno ji dostat na hladinu. Vrak Titaniku se nachází v hloubce asi 3800 metrů a vyzvednout cokoli z takové hloubky je extrémně složité. Teoreticky by také ztracená ponorka mohla být na hladině oceánu, ovšem zpravodajská společnost BBC ve středu upozornila, že na začátku plavby byla uzamčena zvenčí.

Pátrání dnes nabíralo na intenzitě, když do oblasti mířily posily z Francie a Británie. Krátce po poledni SELČ dorazila do vod kolem vraku Titaniku francouzská loď s robotem, který se dokáže pohybovat i čtyři kilometry pod mořskou hladinou. Americká pobřežní stráž informovala, že jiný robot vyslaný posádkou kanadské lodi začal ponorku hledat u dna oceánu. Podle BBC se měl dnes rozsah operace s příchodem očekávaných posil zdvojnásobit.

Ponorka Titan společnosti OceanGate Expeditions, která se ztratila během cesty k vraku Titaniku
Ponorka ztracená u Titaniku: Pátrací týmy slyšely bouchání, snaží se najít zdroj

Hledání se soustřeďuje na oblast, kde v úterý a ve středu záchranáři zachytili pod vodou šíření zvuků, které média zpočátku popisovala jako pravidelné bouchání. Ponorku dlouhou necelých sedm metrů hledají týmy v oblasti velké zhruba jako celá Belgie, a to až do hloubky 4000 metrů.

Titan vezl kromě šéfa OceanGate Expeditions Stocktona Rushe také britského dobrodruha Hamishe Hardinga, francouzského znalce Titaniku Paula-Henriho Nargeoleta a britského podnikatele s pákistánskými kořeny Shahzadu Dawooda a jeho syna Sulemana.