Ke ztrátě kontaktu s plavidlem došlo podle americké pobřežní stráže v neděli ráno necelé dvě hodiny poté, co se potopilo pod hladinu. Na jeho palubě bylo pět lidí. Do pátrání byly nasazeny také amerciké i kanadské průzkumné letouny včetně moderního stroje P8 Poseidon, který dokáže detekovat cíl pod hladinou. Pátrání však komplikuje členité mořské dno i hloubka.

Ponorka patří společnosti OceanGate Expeditions, která uvedla, že se snaží najít ztracenou posádku všemi prostředky. „Naší prioritou jsou členové posádky ponorky a jejich rodiny. Pracujeme na jejich bezpečném návratu,“ uvedla firma, která o svých aktuálních misích informovala i na sociálních sítích. „Jsme vděční za rozsáhlou pomoc, které se nám při snaze navázat se ztracenou posádkou spojení dostává od několika vládních agentur a společností, které se zabývají podmořským výzkumem.“

Poradce společnosti OceanGate Expedition uvedl, že posádka do dnešního odpoledne spotřebovala dle propočtů asi třetinu zásob kyslíku. Podle admirála Johna Maugera má posádka k dispozici kyslík na 70 až 96 hodin.

Jedním z pasažérů plavidla mohl být podle BBC britský miliardář Hamish Harding. Devětapadesátiletý podnikatel a cestovatel drží Guinnessův rekord za cestu kolem světa přes oba póly a zúčastnil se komerčního letu do vesmíru společnosti Blue Origin. Plánovanou cestu k vraku Titaniku oznámil loni v červnu.

Průzkum vraku Titaniku:

Zdroj: Youtube

Podobné výpravy k vraku světoznámého parníku nejsou běžné, občas se ale podle britské BBC objeví skupinky turistů, které si za netradiční výpravu v ponorce ke dnu oceánu zaplatí. OceanGate Expeditions si jedno místo na osmidenní výpravě účtuje 250 tisíc dolarů, tedy v přepočtu téměř 5,5 milionu korun.

Ponorka podle BBC obvykle veze dva členy posádky a tři turisty. Samotný ponor k vraku Titaniku trvá okolo osmi hodin. Společnost OceanGate Expeditions provozuje tři ponorky, pouze jedna z nich je ale schopna dosáhnout hloubky, ve které se legendární parník nachází. 

Parník Titanic se potopil brzy ráno 15. dubna 1912 poté, co se o den dříve srazil s ledovcem. Na jeho palubě a v ledových vodách oceánu zahynulo přes 1500 lidí. Jeho vrak v současnosti spočívá na dně oceánu v hloubce asi 3800 metrů zhruba 600 kilometrů od kanadského Newfoundlandu.

Zajímavostí je, že neblahý osud potkal i jeho sesterskou loď Brittanic. Ta sloužila britské armádě během první světové války a potopila se po najetí na minu. Krušné časy prožila i třetí loď stejného typu - Olympic. Ta nejprve přežila srážku s křižníkem HMS Hawke, během první světové války pak dokázala odolat útoku ponorky a dokonce ji potopit.