Kauza vznikla na základě rozhovoru, který zveřejnil technologický web ReCode. Zuckerberg v něm uvedl, že „popírání holokaustu je příklad kontroverzní dezinformace, kterou by Facebook ze svých stránek neodstranil“. Konspirační teorie jinak údajně na Facebooku své místo mohou mít, je však omezen jejich dosah, takže je vidí menší počet lidí.

„Nemyslím si, že by Facebook měl takové věci mazat. Mám totiž za to, že existují věci, které různí lidé chápou špatně. Podle mě to ale nedělají úmyslně,“ prohlásil Zuckerberg v interview, které s ním pořizovala Kara Swisherová.

Jeden z nejbohatších lidí světa dále uvedl, že je často těžké rozpoznat, jaký byl původní záměr. „Myslím si, že ačkoli některé případy samozřejmě jsou odporné, ve skutečnosti také občas chápu věci špatně, a to i když mluvím veřejně,“ dodal.

Jeho slova okamžitě spustila vlnu rozhořčení na sociálních sítích, mimo jiné i na zmíněném Facebooku. Vyjádřila se k němu i další média, nazlobenost neskrývali bojovníci za lidská práva.

„Popírání holokaustu je úmyslným a dlouhodobým klamem antisemitů, který je nenávistný, bolestivý a hlavně škodí Židům,“ řekl například Jonathan Greenblat, generální ředitel Ligy proti pomluvám. „Facebook má morální i etickou povinnost něco takového vůbec nepovolit.“

Během několika hodin se reakce veřejnosti dostala i k Zuckerbergovi, jenž ihned poté poslal Swisherové upřesnění. „Osobně shledávám holokaust hluboce urážlivým a absolutně nebylo mým záměrem obhajovat lidi, kteří jej popírají,“ napsal v e-mailu.

Ačkoli čtyřiatřicetiletý muž, jenž mimochodem pochází z židovské rodiny, své vyjádření uvedl na pravou míru, společnost i tak vydala prohlášení, v němž tvrdí, že v následujících měsících začne snižovat obsah, který k násilí nějakým způsobem přispívá. Nesmí se o něm však „pouze mluvit, nýbrž musí doopravdy nastat, aby bylo smazáno," dodává vedení sociální sítě v prohlášení.

Nejedná se o první kritiku, která se na Marka Zuckerberga, respektive Facebook, snáší. Již dříve totiž síť čelila žalobě, že "sleduje" internetovou aktivitu svých uživatelů. Kromě toho je častou výtkou lékařů a psychologů fakt, že lidé si na Facebooku pěstují závislost, síť bývá prostředkem kyberšikany a také přímo ovlivňuje náladu či chování lidí.

Holokaust je označení pro systematické a hromadné vyvražďování osob jiné národnosti, vyznání, etnické příslušnosti, dále také homosexuálů, tělesně postižených lidí apod. Nejčastěji bývá spojován s vyhlazováním Židů a Romů v koncentračních táborech za druhé světové války.