Na letadlové lodě přestaví Japonsko dva vrtulníkové nosiče třídy Izumo. JS Izumo a JS Kaga jsou se svou délkou 244 metrů a výtlakem 27 tisíc tun v současnosti největšími plavidly v japonské flotile.

Ruští vojáci - Ilustrační foto
Rusko pošle na Kurily další vojáky. Konec sporů s Japonskem je v nedohlednu

„Vzhledem k drasticky se měnícímu bezpečnostnímu prostředí v okolí Japonska přijme vláda veškerá možná opatření, aby zajistila ochranu životů a majetku japonského lidu,“ řekl šéf kabinetu Jošihide Suga.

„Přehodnocení nové obranné doktríny je nesmírně významné, abychom ukázali japonskému lidu a světu, co je opravdu nezbytné pro naši ochranu,“ dodal. Nová doktrína zmiňuje jako subjekty s masivními vojenskými schopnostmi, se kterými musí Japonsko počítat, Čínu, Severní Koreu a Rusko, ale také Spojené státy a NATO.

Americká stíhačka F/A-18 Super Hornet
U Japonska havarovala dvě letadla americké armády. Doplňovala palivo za letu

Lodě japonského námořnictva Izumo a Kaga, které vstoupily do služby teprve před několika lety, byly původně určeny pro boj s ponorkami. Jejich možné přestavění na letadlové lodě přitom již při jejich spuštení na vodu naznačovala průběžná paluba a nástavba s můstkem na pravé straně. V rámci přestavby jim musí být především zesílena paluba, aby se přizpůsobily těžším F-35Bs a teplu z trysek při vertikálním přistávání.

Kromě toho zvýšila japonská vláda objednávku letounů F-35A, které startují a přistávají na konvenčních drahách na 105 kusů. Z nich je již 42 ve službě nebo bylo součástí starších objednávek. Tato letadla nahradí stárnoucí stíhací letoun F-15J japonské letecké síly sebeobrany.

Japonský ministr pro kyberbezpečnost a olympijské hry Jošitaka Sakurada
Japonský ministr pro kyberbezpečnost nikdy nepoužil počítač. Prý to nepotřebuje

Dodávky mají být rozloženy do deseti let, ale 27 letadel F-35A a 18 strojů F-35B má být dodáno již v příštích pěti letech. Celkové výdaje na obranu Japonska mají v následující pětiletce dosáhnout 282,4 miliardy dolarů (6,4 bilionu korun). To kromě dodávek letadel zahrnuje i přestavbu obou letadlových lodí, vybudování kybernetické obrany a část rozpočtu půjde i na námořní transport.

Obranné síly se mění na útočné

Pořízení letadlových lodí je však i předmětem silné kritiky. Odpůrci argumentují, že letadlová loď je útočnou zbraní a jako taková je v rozporu s japonskou pacifistickou ústavou, která byla přijata po porážce Japonska v druhé světové válce. Její devátý článek přímo zapovídá, aby Japonsko vydržovalo svou armádu. To je také důvod, proč má pouze sebeobranné síly.

Ilustrační foto
Počet sebevražd mezi japonskými dětmi přibývá. Je nejvyšší za 30 let

Citlivě to vnímá zejména Čína, která byla za druhé světové války z velké části okupována Japonci. Když se minulý měsíc objevily první zprávy o chystaném kroku, vyzval Peking Tokio k opatrnosti. Státem řízený deník Global Times napsal, že přestavba lodí třídy Izumo a nákup letounů F-35B „v podstatě změní povahu válečných lodí z defenzivních na útočné“.

„Japonsko nesmí zapomenout na svou neslavnou historii země, která provedla invaze do zemí a regionů v asijsko-pacifické oblasti během druhé světové války,“ píše se dále v článku.

Neobydlené ostrovy, které jsou v Japonsku známé jako Senkaku a v Číně jako Tiao-jü, jsou už dlouho problematickým bodem japonsko-čínských vztahů.
U břehů Japonska zmizel ostrov. Tokio může přijít o část svých výsostných vod