Směr-SD by podle sondáže volilo 26,4 procenta ze skupiny rozhodnutých voličů. Preference strany tak klesly na nejnižší úroveň za posledních 11 let.

Propad obliby sociální demokracie na Slovensku potvrdily již březnové parlamentní volby, které Ficova strana sice vyhrála se ziskem 28,28 procenta, zároveň ale přišla o většinu ve sněmovně. Ve volbách před čtyřmi lety Směr-SD získal až 44,4 procenta hlasů.

Šéf agentury Focus Martin Slosiarik řekl, že za klesajícím trendem popularity Směru-SD jsou kromě jiného kauzy či přesun voličských preferencí k takzvaným antisystémovým stranám, což potvrdily i poslední volby na Slovensku. Směr-SD je s výjimkou období let 2010 až 2012 u moci nepřetržitě od roku 2006.

Nejnovější sondáž agentura uskutečnila v době, kdy místopředseda Směru-SD Robert Kaliňák čelí tlaku opozice na odchod z funkce ministra vnitra kvůli svým obchodním aktivitám s podnikatelem, který je podezřelý z daňových podvodů.

Polepšila si nacionalistická Slovenská národní strana

V průzkumu si naopak polepšila nacionalistická Slovenská národní strana, která je druhou nejsilnější stranu čtyřkoalice. Její preference dosáhly 14,5 procenta. Těsně za ní se ziskem 14,1 procenta skončila nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita.

Pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do sněmovny překročilo v sondáži sedm z osmi současných parlamentních stran včetně krajně pravicového seskupení LSNS Mariana Kotleby. Průzkum potvrdil propad preferencí nejmenší vládní strany Síť, ze které na protest proti vstupu do koalice se Směrem-SD vystoupili po volbách tři z deseti zvolených poslanců a která v současnosti čelí vnitrostranickému rozkolu. Většina poslanců Sítě minulý týden vyslovila nedůvěru předsedovi strany, neúspěšnému prezidentskému kandidátovi Radoslavu Procházkovi.