Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) vyzvala ukrajinského prezidenta, aby své nařízení zrušil. Porošenko podle ní porušuje svobodu slova a svobodné šíření informací.

Ilustrační foto.
Ukrajina zablokovala ruské internetové služby, včetně sociálních sítí

„Jediným krokem Porošenko zasadil ránu svobodě projevu. Je to neomluvitelné porušení práv Ukrajinců," uvedla podle listu The Guardian Tanya Cooperová z HRW. „Je to další příklad, jak snadno se prezident pokouší neoprávněně chopit kontroly nad veřejnou debatou na Ukrajině," dodala.

Nařízení Porošenka, které zakazuje sociální sítě VKontakte a Odnoklassiniki, vyhledávač Yandex či server elektronické pošty Mail.ru, začal oficiálně platit ve středu.

"Pokračujeme v tlaku na Rusko, abychom ho donutili opět si sednout za jednací stůl, plnit dohody z Minsku a ukončit agresi," hájil nový dekret ukrajinský prezident. Blokace se týká celkově 1228 fyzických a 468 právnických osob.

Vladimír Putin
Trump žádné tajné informace Rusku neprozradil, prohlásil Putin

Například sociální síť VKontake (obdoba Facebooku) je na Ukrajině velmi rozšířená. Služba se tak k zákazu postavila po svém a podle agentury Reuters rozeslala milionům ukrajinským uživatelům instrukce, jak zákaz obejít. „Máme rádi naše uživatele a chceme, aby zůstali vždy ve styku se svými přáteli a blízkými," uvedla VKontakte v prohlášení.

Pokyny obsahovaly odkazy na virtuální privátní sítě a software Tor, který je určen k ochraně soukromých uživatelů.

Podle Ukrajiny je blokace nezbytná k ochraně před ruskou propagandou a kybernetickými útoky. O zákaz požádala podle tajemníka bezpečnostní rady Oleksandra Turčynova ukrajinská tajná služba SBU.

Kryml se ve čtvrtek ostře ohradil proti ukrajinským tvrzením, že internetovou stránku prezidenta Porošenka napadli ruští hackeři.

Řecké trajekty v athénském přístavu Pireus. Budou kotvit až do pátku.
Novináři nepíšou, lodě neplují, letadla nelétají. Řecko opět stávkuje