Zatím prezidenta jen hrál v televizním seriálu. I to ukrajinskému herci a baviči Volodymyru Zelenskému stačilo k tomu, aby se dostal do druhého kola ukrajinských prezidentských voleb, a šel do něj dokonce jako velký favorit.

Jenže tady takříkajíc legrace končí a Zelenskyj by měl ukázat, že je víc, než jen představitel prezidentské role schopný odehrát předem napsaný scénář. 

Bez oponenta

Není divu, že si současný prezident Petro Porošenko, po pěti letech v čele státu, proti jedenačtyřicetiletému herci věří. A je přesvědčen, že v přímé konfrontaci ukáže, že se na funkci hlavy státu hodí mnohem více než jeho vyzyvatel. Zelenskyj si dal ale podmínku, že se volební střet musí odehrát na největším ukrajinském stadionu v Kyjevě.

Porošenko po určitém váhání souhlasil, ale v neděli na stadion dorazil pouze on a několik tisíc jeho příznivců. Zelenskyj nepřišel.
„Přišel jsem, a ty tu nejsi,“ použil Porošenko ironicky slova známé ukrajinské lidové písně o oklamané lásce.

„Prezident nemá být virtuální, ale reálný,“ dodala současná hlava státu. Čas vyhrazený původně debatě strávil tím, že odpovídal na otázky novinářů. V nich mimo jiné odmítl, že by ze Zelenského dělal agenta Vladimira Putina. „Pravda je ale taková, že Putin řekl, že bude mít radost, když volby vyhraje kdokoli jiný, jen ne Porošenko,“ uvedl. 

Porošenko podle průzkumů za Zelenským zaostával minulý týden o skoro třicet procent hlasů. I proto je nezvykle aktivní. „Jsem připraven na předvolební debatu každý den,“ vyzval svého soka Porošenko. Zelenskyj, jemuž přinejmenším jeden přímý souboj ve veřejnoprávní televizi nařizuje volební zákon, ale vše odkládá na poslední možný termín. S Porošenkem se chce utkat 19. dubna, tedy zcela na konci volební kampaně. Ale třeba ani to ne.

Virtuální prezident

Zelenskyj, který s voliči komunikuje videi na sociálních sítích, se totiž podle pozorovatelů chová logicky, protože s tak obrovským náskokem nemusí riskovat.

Porošenka v minulých dnech otevřeně podpořila kancléřka Angela Merkelová i francouzský prezident Emmanuel Macron. Jenže to nic nemění na tom, že po pěti těžkých letech válečného vypětí a tvrdých reforem je Porošenko na Ukrajině velmi neoblíbený.

A to tak, že ho zdá se porazí i televizní komik. „V neděli se dozvíme, zda je svět schopen volit virtuální politiky,“ uvádí ukrajinistka Lenka Víchová. „Otázkou zůstává, zda lidé, kteří provádí tento experiment, jsou schopni předvídat důsledky s tím spojené,“ varuje.