„Dnes uplyne rovný týden, kdy se na frontě nepoužívá těžké dělostřelectvo ani tanky. Rovný týden, kdy se nestřílí na ukrajinské pozice. Rovný týden, kdy máme skutečný režim zastavení palby, bez ohledu na to, že ještě dochází k provokačnímu ostřelování. Ale jestliže v minulosti jich bylo (incidentů během dne) na 200, tak dnes byly zatím čtyři a včera (v pátek) 18," citovala Porošenka agentura Ukrinform.

Dosavadní dohody o zastavení palby, uzavřené v běloruském Minsku loni v září a znovu letos v únoru, neměly dlouhého trvání. Po krátké přestávce se boje opět rozhořely.

„Dnes je to první týden, kdy se na frontě nestřílí. Kdy nakonec minské dohody začaly fungovat," řekl rovněž podle listu Ukrajinska pravda prezident v Kyjevě. Připustil, že ukrajinští vojáci na Donbasu přece jen umírají nebo jsou zraněni, avšak jen při dopravních nehodách a při explozích dříve nastražených výbušnin, včetně vlastních. „Ale při bojových střetnutích, při ostřelování… už ne," zdůraznil.

Provokace

Nicméně představitelé obou znepřátelených stran i dnes informovali o pokračujících provokacích a střelbě na bojových liniích za posledních 24 hodin, byť sporadických. Povstalci tvrdí, že v obci Oleksandrivka u Doněcku zemřel v pátek při explozi výbušné munice armády jeden civilista a další dva byli zraněni.

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace dnes podle agentury TASS sdělilo, že se chystá vypravit během tohoto měsíce tři další humanitární konvoje do Doněcké a Luhanské oblasti, které mají pod kontrolou proruští separatisté. První by měl vyrazit po 15. září.

Od loňského srpna už těchto konvojů bylo 37 a podle Moskvy dopravily přes 45.000 tun nejrůznější pomoci – potraviny, léky, palivo, stavební materiál nebo také osiva. Kyjev ale Kreml podezřívá, že v kamionech posílá povstalcům vojenskou podporu včetně zbraní i vojáků.