Více než dva roky ruské agrese v Donbasu na východě Ukrajiny způsobily smrt více než 10.000 Ukrajinců, zranění utrpělo přes 20.000 lidí a okolo 1,8 milionu lidí se stalo uprchlíky ve vlastní zemi, prohlásil Porošenko. Přitom apeloval na pokračování sankcí proti Rusku: „Musí se říci ‚Dost!' a držet se toho, dokud se situace nevrátí k předchozímu stavu… Nikdo se nesmí cítit beztrestný!"

Za příklad uplatnění „měkké síly" a „ideologické ofenzívy" v hybridní válce s Ruskem označil Porošenko zbavování ukrajinských obcí a ulic názvů komunistických představitelů.

Boje v Donbasu mezi vládními vojsky a proruskými separatisty začaly v dubnu 2014, po únorovém svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče opozičními demonstranty v Kyjevě a po ruské březnové anexi Krymu. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů; Moskva to popírá a připouští jen účast ruských dobrovolníků. Kyjev a Moskva se vzájemně obviňují z odpovědnosti za to, že vázne plnění mírových dohod z Minska o politickém řešení konfliktu.

Ruský prezident Vladimir Putin se summitu v Istanbulu neúčastní. Ale podle Kremlu i ukrajinské prezidentské kanceláře by se v noci na úterý mohla uskutečnit telefonická konference mezi ruským, francouzským a ukrajinským prezidentem a německou kancléřkou, kteří v Minsku mírové dohody vyjednali.