S uspořádáním voleb a zvláštním postavením Donbasu počítá minská mírová dohoda. Ta také požaduje stažení všech cizích vojáků a nastolení kontroly nad ukrajinskou hranicí s Ruskem. Nasazení ruských vojáků v sousední zemi Moskva vytrvale popírá, připouští jen zapojení "dobrovolníků".

"Je zjevné, že pro změny v ústavě existují předběžné podmínky (v minských dohodách)," vysvětlil Porošenko ve francouzské televizi i-Tele. "Ruská vojska musí být stažena z ukrajinského území. Mise (pozorovatelů) Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) musí mít přístup k nekontrolované části rusko-ukrajinských hranic a do dalších oblastí, v nichž je mimořádně důležité zajistit stažení těžkých zbraní. Až po splnění těchto předběžných podmínek můžeme přejít k práci na uspořádání voleb," zdůraznil prezident. "Jiná otázka zní, že tyto volby musí být svobodné, demokratické a čestné, což se v nynější situaci zdá nemožné," dodal.

Porošenko připomněl, že lví část z 19 hodin jednání v Minsku, kde se spolu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem snažili uzavřít dohodu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, byla věnována ukončení bojů a nastolení příměří.

Sankce proti Rusku

Porošenkův hostitel v Paříži Hollande dnes poznamenal, že západní sankce proti Rusku by měly být rušeny postupně, ale jedině až po úplném splnění minské dohody. Připustil současně, že některé evropské podniky naléhají na zrušení sankcí, na které Moskva odpověděla zákazem dovozu evropských potravin.

Mírový proces, který byl dohodnut v Minsku, stanoví cestu k diplomatickému urovnání konfliktu. Jeho součástí jsou spolu se zastavením palby také stažení těžkých zbraní, amnestie, provedení ústavních reforem na Ukrajině či uskutečnění místních voleb v Donbasu.

Právě místní volby na východě Ukrajiny zůstávají předmětem sporů. Jak kyjevské vedení, tak i vůdci separatistů se snaží dojednat co nejvýhodnější podmínky - ukrajinská vláda klade důraz na platnost stávajících volebních zákonů, povstalci zase na specifika předpokládané donbaské samosprávy. Kyjev také tvrdí, že volby je možné uspořádat jen tehdy, pokud v oblasti bude panovat skutečné příměří.

Konflikt v Donbasu si podle OSN vyžádal přes 9300 mrtvých a více než 21.000 zraněných. Statisíce lidí musely opustit své domovy.