Verdikt, který porota složená ze sedmi žen a pěti mužů vynesla po více než 11 hodinách jednání, se v podstatě očekával. Soud teď bude muset rozhodnout, zda 21letého Carnajeva pošle na doživotí do vězení nebo zda mu dokonce vyměří trest smrti.

Porota uznala Carnajeva vinným ve všech 30 bodech obžaloby. K uložení trestu smrti umožňuje sedmnáct z nich. Obžalovaný je podle porotců vinen například ze spiknutí za účelem využití zbraně hromadného ničení a z jejího použití. Při útoku atentátníci použili tlakového hrnce napěchovaného množstvím kuličkových ložisek, která měla zasáhnout co nejvíce lidí.

Carnajev se během zdlouhavého čtení verdiktu podle amerických médií díval do země a občas se zachvěl. Soudní síň byla plná lidí, kteří útok přežili. Přítomni byli i rodiče osmiletého Martina Richarda, nejmladší oběti útoku.

Když bylo před mnoha měsíci Carnajevovi sděleno obvinění, prohlásil, že se necítí být vinen, a dodal, že útok byl pomstou za americkou invazi do Afghánistánu a Iráku. Spolu s bratrem prý plánoval také útok na newyorské Time Square.

Zatímco trest smrti požaduje prokuratura, Carnajevova obhajoba se pokouší docílit mírnějšího rozsudku. Tvrdí mimo jiné, že mozkem atentátu byl Džocharův starší bratr Tamerlan, který při zatýkání zemřel. Ve fázi rozhodování o míře trestu chtějí obhájci poukázat také na prostředí, z něhož Džochar pochází. Atentátník pochází z čečenské rodiny, dětství prožil v Kyrgyzstánu a později v neklidném Dagestánu na ruském Kavkazu.

Soud se koná v Bostonu ve státě Massachusetts. Tento americký stát sice trest smrti zrušil před 30 lety, čečenský mladík byl ale obžalován na základě federálního zákona. Právě federální proces umožňuje u obzvláště závažných případů přesahujících rámec jednotlivých států vynést absolutní trest.

Útok na Bostonský maraton byl největším teroristickým atentátem na území Spojených států od 11. září 2001.