Bezpečnostní jednotky zajistily plavidlo pašeráků v době, kdy se nacházelo na volném moři zhruba 150 námořních mil (277 kilometrů) od pobřeží Portugalska. Na palubě objevili celkem 3,3 tuny čistého kokainu rozděleného do 80 velkých balíků. K dopadení gangu vedlo vyšetřování, které probíhalo pod vedením španělských úřadů již od roku 2017.

„Tento druh pašování drog není vázaný na konkrétní území nebo hraniční oblasti,“ uvedli portugalští a španělští vyšetřovatelé ve společném prohlášení. „Rozšiřují rozsah svých operací do míst, odkud mohou působit v několika různých zemích.“

Pašeráci z Ukrajiny

K zásahu, o kterém úřady informovaly až nyní, došlo již 30. ledna. Loď byla podle agentury AP na cestě z Evropy do Jižní Ameriky, po zabavení však byla přemístěna do portugalského přístavu Setúbal, zhruba 50 kilometrů jižně od Lisabonu.

Zadrženo bylo celkem 11 podezřelých, mezi nimiž bylo osm občanů Ukrajiny, a po jednom člověku z Gruzie, Nizozemska a Francie. Plavidlo podle úřadů sloužilo pašerákům jako plovoucí základna, odkud byly drogy přepravovány menšími a rychlejšími loděmi do Španělska a dalších evropských zemí.

Produkce stoupá

Studie evropské protidrogové agentury v prosinci ukázala, že zavedené drogové sítě v posledních letech narušují nové gangy. Ty pašují drogy přímo od výrobců na území Latinské Ameriky k evropským zákazníkům.

Rostoucí zásoby čistého kokainu v Evropě jsou podle agentury AP důsledkem rostoucí produkce v Jižní Americe, především v Kolumbii, která je vůbec největším vývozcem této látky na světě. Podle úřadu OSN pro drogy a zločin dosáhla produkce kokain rekordní hodnoty v roce 2016, kdy se podle odhadů dostalo do běhu 1410 tun nebezpečné drogy.