„Satelitní snímky ukazují, že i přes formální závazky uvedené v Pchjongjanské deklaraci nedošlo od 3. srpna k žádné další aktivitě. Ani na vertikálním stanovišti pro testování motorů, ani na odpalovací rampě,” uvádí na svých stránkách organizace 38 North.

"Při provádění demontážních činností byly na místě viděny nákladní vozy. Poslední vozidla byla viděna 16. srpna, kdy bylo přítomno sedm nákladních automobilů a přívěsů. Je sice možné, že vozy se zde pohybovaly a družice je zrovna v tu chvíli nezachytily. Nicméně v období od 27. srpna až 27. září zde nedošlo k žádnému dalšímu pohybu," uvádí skupina. Zmiňuje i konstrukce na testování raket, které zůstaly nedotčeny.

Jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim Čong-un na summitu v Pchjongjangu
Prezident Jižní Koreje dorazil do Pchjongjangu. Přivítal ho Kim i jásající davy

Podle skupiny se tak však může dít z několika důvodů a nemusí to nutně znamenat, že severokorejský vůdce není ochoten plnit slib. Přerušení aktivity může být zapříčiněno například tím, že Severní Korea možná čeká na sestavení mezinárodního týmu pozorovatelů, nebo na výsledky nadcházející návštěvy amerického ministra zahraničí Mikea Pompea. Ten odcestuje do Pchjongjangu v sobotu a na programu je i setkání se severokorejským vůdcem.  

Ještě ke konci července bylo ze snímků patrné, že se v areálu stanice Sohe rozebírají budovy, v nichž se mimo jiné vyvíjely motory pro balistické a vesmírné rakety či skladovaly družice.

Krok k odstranění jaderných zbraní

Severokorejský vůdce Kim Čong-un totiž při klíčovém červnovém summitu v Singapuru slíbil americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, že stanici rozebere. Likvidaci označil za konkrétní krok k odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova a Trump jeho iniciativu tehdy ocenil.

„Jelikož předpokládáme, že tato zařízení hrála důležitou roli ve vývoji technologií pro severokorejský program mezikontinentálních balistických raket, představují tyto snahy významný prvek v budování důvěry ze strany Severní Koreje,“ uvedl tehdy institut 38 North.

Prezident Jižní Koreje Mun Če-in a vůdce KLDR Kim Čong-un
Korejský summit: Kim slíbil zavřít raketové středisko, chce společné OH

Avizované rozebrání objektů zopakoval Kim Čong-un i při zářijovém setkání s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. "Kim souhlasil s trvalým uzavřením testovacího střediska a vývoje balistických raket za přítomnosti mezinárodních expertů," prohlásil po jednání Mun Če-in. Obě země se na summitu také dohodly, že odstraní miny z části demilitarizovaného pásma na společné hranici. To se podle agentury AP již děje, a to na společném bezpečnostním území, jež se nachází v pohraniční vesnici Pchanmundžom. 

Testování motorů

Střelnice Sohe byla pravděpodobně otevřena v roce 2008. V jejím areálu, který je vybaven nejen podpůrnou věží pro obsluhu balistických raket, ale i výzkumnými zařízeními pro raketový vývoj, se v minulosti uskutečnilo několik testů.

Zástupce Jižní Koreje Cho Myoung-gyon (vlevo) a zástupce KLDR Ri Son Gwon (vpravo).
KLDR vlastní odhadem až šedesát jaderných zbraní, tvrdí jihokorejský ministr

Podle analytiků byla střelnice využívána především pro testování motorů Pektusan, které některé využívají rakety dlouhého doletu. Mezi nimi i Hwasong-15. V prosinci 2012 vypustila Severní Korea ze Sohe raketu Unha-3, která vynesla na oběžnou dráhu pozorovací družici. Západ to odsoudil jako zakázaný test severokorejských raketových zbrojních technologií.

Další raketu dlouhého doletu se satelitem vypustila KLDR ze střelnice Sohe v únoru 2016; i tehdy za to čelila ostré mezinárodní kritice. Již v dubnu severokorejský vůdce Kim Čong-un oznámil zmrazení jaderných a raketových zkoušek. Následně KLDR za přítomnosti zahraničních novinářů přistoupila k operaci, při níž údajně zlikvidovala své hlavní jaderné testovací středisko Pchunggje-ri.

Donald Trump a Kim Čong-un.
KLDR pokračuje v jaderném zbrojení a prodává zbraně, hlásí OSN