Zpráva vysoké komisařky z cesty, kterou uskutečnila do čínské oblasti v květnu, byla podle diplomatů připravena k zveřejnění již delší dobu. Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva tak učinil ve středu večer, jen pár minut před koncem čtyřletého mandátu Bacheletové.

Podle dokumentu se čínské úřady dopustily v letech 2017 až 2019 závažných porušení práv příslušníků menšiny Ujgurů a dalších muslimských menšin v oblasti Sin-ťiangu. Znepokojení vzbuzují zejména pracovní tábory, které kvůli přísným podmínkám pobytu tvoří „živnou půdu“ pro diskriminaci a porušování práv.

Mučení a zneužívání

Podle zprávy jsou informace o mučení, špatném zacházení či sexuálním zneužívání v táborech věrohodné. Zařazení do táborů či pracovních programů podle zprávy OSN pak vykazuje znaky náboženské a etnické diskriminace. Rozsah nelegálního a diskriminačního věznění členů menšiny by mohl představovat až zločiny proti lidskosti.

V této souvislosti OSN čínské úřady vyzvala, aby okamžitě podnikly kroky k propuštění „všech jednotlivců, které svévolně zbavily svobody“ a aby přestaly se zastrašováním členů ujgurské menšiny. Zpráva neuvádí, kolik osob čínská vláda takto zadržuje, podle lidskoprávních organizací by nicméně v táborech mohlo být více než milion lidí.

Čínská diplomatická mise v Ženevě zprávu ihned zkritizovala. Dokument je podle čínské diplomacie založen na presumpci viny a využívá lži a dezinformace. Peking uvedl, že zpráva vychází především z informací vytvořených protičínskými silami a "vědomě opomíjí" čínské vládní informace a dokumenty. Podle čínské diplomacie, která opakovaně odmítala jeho zveřejnění, je dokument "fraškou zosnovanou některými západními zeměmi a protičínskými silami". V Sin-ťiangu, jak tvrdí dále Peking, nyní díky vládním strategiím panuje "sociální stabilita, ekonomický rozvoj, kulturní prosperita a náboženská harmonie". Už pět let se tam nestaly žádné teroristické útoky, stojí v prohlášení.

Světový ujgurský kongres, což je mezinárodní organizace ujgurských exulantů, která se snaží reprezentovat společné zájmy Ujgurů, zprávu OSN uvítal a vyzval k rychlé mezinárodní reakci. „Jde o zásadní obrat, pokud jde o mezinárodní reakci na ujgurskou krizi,“ citovala BBC jednoho ze zástupců organizace Omera Kanata. „Navzdory usilovnému popírání čínské vlády nyní OSN oficiálně uznala, k jakým hrůzným zločinům dochází,“ dodal.

Bacheletová již dříve uvedla, že čelila tlakům z obou stran - aby zprávu nezveřejnila i aby ji zveřejnila. Po vydání zprávy odmítla, že by byla příliš nakloněná Číně. „Vést dialog a snažit se věci lépe pochopit neznamená záležitosti tolerovat, odvrátit od nich zrak či zavřít nad nimi oči,“ uvedla Bacheletová.

Podle agentury AFP zpráva nepřináší žádné zcela nové poznatky o situaci v Sin-ťiangu. Potvrzuje nicméně mnohé dřívější informace nevládních organizací, které tím, že dostaly „punc oficiálnosti“ OSN, získají na váze a věrohodnosti. Text neobsahuje slovo genocida, ze které Čínu viní některé západní země, například USA. Autoři ve zprávě využili také výpovědi bývalých vězňů v pracovních táborech či jejich příbuzných.

Nevládní organizace a některé západní země dlouhodobě kritizují čínské úřady za závažné porušování lidských práv Ujgurů. Ti jsou podle nich vězněni v pracovních táborech, kde musí vykonávat nucené práce a čelí mučení. Čína to odmítá a tvrdí, že v táborech se uskutečňuje rekvalifikace.