"Tvrzení ve zprávě (AI), že Syřané jsou nuceně posíláni zpět, že je jim vyhrožováno a že jsou vystaveni špatnému zacházení, jsou neopodstatněná a vymyšlená," uvedlo podle agentury DPA turecké ministerstvo zahraničí v prohlášení vydaném v noci na dnešek.

Bojovníci Tureckem podporované syrské opozice u města Rás al-Ajn na snímku z 18. října 2019
Porušení příměří? Turecko zahájilo velkou pozemní ofenzivu, tvrdí Kurdové

Turecká diplomacie naopak tvrdí, že turecké úřady spolupracují se Spojenými národy a s nevládními organizacemi na "bezpečném a dobrovolném návratu" běženců do Sýrie.

Nicméně podobný názor jako AI ohledně syrských uprchlíků v Turecku dala v pátek najevo i další mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW). Obě organizace Turecko obviňují, že posílá zpátky do válečným konfliktem zmítané vlasti desítky až stovky syrských běženců.

Kolik přesně uprchlíků v Turecku v současné době je, není přesně známo, nicméně nálady v zemi se proti nim v poslední době obrátily. Prezident Recep Tayyip Erdogan nyní chce množství Syřanů z Turecka přemístit do příhraniční nárazníkové zóny na severu Sýrie. Proto také 9. října zahájil ofenzivu proti kurdským milicím, jejichž bojovníky turecká vláda označuje za teroristy.

Americká armáda projiždí u hranic Sýrie s Tureckem na snímku z 8. září 2019
Trump ocenil úspěch v Sýrii. Vliv na Blízký východ postoupil Rusku, říká analýza