Desítky amerických politiků z řad demokratů i republikánů promluvily na setkání ve washingtonském Kapitolu, uspořádaném na oslavu svobodného tisku a zároveň jako vzpomínka na více než 50 žurnalistů, kteří v loňském roce zemřeli násilnou smrtí.

Nedostatečnou reakci Trumpovy administrativy na vraždu novináře Chášukdžího, ke které došlo vloni v říjnu na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, upozornili především demokratičtí poslanci, podle kterých by strategické a obchodní vazby na Saúdskou Arábii neměly převážit nad demokratickými hodnotami, jako je svoboda projevu.

Zdroj: Youtube

„Pokud rozhodneme, že obchodní zájmy mají větší váhu než stanoviska, která přijímáme a skutky, které činíme, tak musíme zároveň přiznat, že jsme ztratili veškerou morální autoritu,“ prohlásila šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi.

Tvrdá reakce

Demokraté se snažili prosadit tvrdou reakci na vraždu a mučení saúdskoarabského žurnalisty již v loňském roce. Ačkoli se jim podařilo přesvědčit část republikánských senátorů, návrh zamítla právě Sněmovna reprezentantů, kde tehdy ještě nedisponovali potřebnou většinou. Tu se jim podařilo získat v listopadových volbách.

Zástupce republikánů ze sněmovního výboru pro zahraniční věci Mike McCaul označil smrt novináře za „velký krok zpět“ ve vztazích mezi oběma zeměmi. „Je potřeba provést určité změny,“ prohlásil politik. Demokratický poslanec Eliot Engel, který výboru předsedá, agentuře Reuters sdělil, že o budoucích vztazích se Saúdy se bude jednat v nejbližších týdnech.

Podíl korunního prince

Žurnalista amerického deníku Washington Post byl naposledy spatřen, když 2. října loňského roku navštívil saúdskoarabský konzulát v tureckém Istanbulu. Následné vyšetřování prokázalo, že byl na diplomatické půdě nejprve mučen a následně zavražděn. Jeho tělo pak bylo pravděpodobně rozřezáno a odvezeno pryč.

Americké tajné služby došly k závěru, že odstranění nepohodlného novináře mohl nařídit saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán. S čelními představiteli saúdské královské rodiny spojují případ také turečtí vyšetřovatelé. Rijád však veškerá obvinění odmítá.

Americký prezident Donald Trump, který se Saúdskou Arábií udržuje blízké vztahy, agentuře Reuters sdělil, že stojí za korunním princem Salmánem navzdory závěrům, ke kterým došla Ústřední zpravodajská služba (CIA). 

Během své cesty po státech Středního východu navštíví Rijád americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Podle úředníků z jeho resortu má v plánu zdůraznit nutnost důvěryhodného vyšetření celého incidentu a přivedení pachatelů k zodpovědnosti.