O prosazení novely se výrazně zasloužil i králův syn Mohammed bin Salmán. Ten mimo jiné hodlá Saúdskou Arábii, která často působí jako uzavřená společnost, „alespoň částečně otevřít světu“, jak informuje agentura Reuters.

Samotné zrušení kontroverzního zákazu přivítaly především mocnosti Západu, pro které je tento krok důkazem progrese Saúdů. „Jsme připravené, změní nám to život,“ hlásí Samira al-Ghamdiová, psycholožka z Džiddy, která byla jednou z prvních žen, které řidičským průkazem disponovaly.

Nutno podotknout, že schválení návrhu se neobešlo bez škraloupů. Po celé zemi totiž protestovaly řady aktivistů, někteří dokonce sahali až k fyzickému násilí. Podle dalších odpůrců se jedná pouze a jen o čistou propagandu.

Ženy, které si řidičský průkaz pořídily už v minulosti v zahraničí, nejprve musí získat i schválení saúdských úřadů. U dalších mnoha se pak očekává, že se teprve v budoucnu zapíšou do kurzů, kde si onu licenci budou moci zařídit.


Některé to však v zásadě odmítají. „Řízení si určitě neoblíbím. Mám ráda, když jsem princeznou, které ostatní otevírají dveře a vozí ji, kam potřebuje,“ prohlásila například dvaadvacetiletá prodavačka Fayza al-Šammáriová. Počítat se také musí i s některými konzervativními příbuznými, již v novele stále vidí výrazný problém.

Ministerstvo vnitra dále v rámci uvolňování zaběhnutých stereotypů plánuje najmout dopravní policistky, není ale jasné, kdy přesně se tyto pozice pro ženy otevřou.