O prosazení novely se výrazně zasloužil i králův syn Mohammed bin Salmán. Ten mimo jiné hodlá Saúdskou Arábii, která často působí jako uzavřená společnost, „alespoň částečně otevřít světu“, jak informuje agentura Reuters.

Abiy Ahmed, nový etiopský premiér.
Výbuch po proslovu etiopského premiéra zabil dva lidi, dalších 154 zranil

Samotné zrušení kontroverzního zákazu přivítaly především mocnosti Západu, pro které je tento krok důkazem progrese Saúdů. „Jsme připravené, změní nám to život,“ hlásí Samira al-Ghamdiová, psycholožka z Džiddy, která byla jednou z prvních žen, které řidičským průkazem disponovaly.

Nutno podotknout, že schválení návrhu se neobešlo bez škraloupů. Po celé zemi totiž protestovaly řady aktivistů, někteří dokonce sahali až k fyzickému násilí. Podle dalších odpůrců se jedná pouze a jen o čistou propagandu.

Ženy, které si řidičský průkaz pořídily už v minulosti v zahraničí, nejprve musí získat i schválení saúdských úřadů. U dalších mnoha se pak očekává, že se teprve v budoucnu zapíšou do kurzů, kde si onu licenci budou moci zařídit.

Prezident Erdogan na zasedání Organizace islámské spolupráce
Volby v Turecku: Erdoğan může posílit svou prezidentskou moc

Ministerstvo vnitra dále v rámci uvolňování zaběhnutých stereotypů plánuje najmout dopravní policistky, není ale jasné, kdy přesně se tyto pozice pro ženy otevřou.

Radikální duchovní Aman Abdurrahman
Indonéský duchovní půjde na smrt, rozhodl soud. Má na svědomí 30 lidí