Zubožená zvířata vysvobodila mezinárodní nevládní organizace Four Paws, která je v pondělí přepravila do Jordánska.

Ilustrační foto.
Úspěch irácké armády. V Mosulu obsadila hlavní únikovou trasu radikálů

„Toto je začátek jejich nového života. Od této chvíle nebudou muset být součástí války," citovala BBC egyptsko-rakouského válečného veterináře Amira Chalíla, který zasvětil svůj život záchraně zvířat uvězněných v ozbrojených konfliktech.

Zoo v iráckém Mosulu bylo téměř zničeno na začátku letošního roku a většina zvířat včetně lvice, opic, ptáků či králíků nepřežila raketové útoky nebo zemřela na vyhladovění. Jedinými přeživšími byli jen Simba a Lula.

Podle Chalíla obě zvířata trpěla mnoha nemocemi způsobenými podvýživou a nedostatkem péče. Navíc měla velmi špatné zuby. Medvěd se navíc potýkal se zápalem plic. Lev měl naopak problémy s klouby.

Zranění po útoku v Sýrii
Potvrzeno. V Sýrii zabíjel toxický plyn sarin

Během téměř šestiměsíčních nelítostných bojů si vyžádala válka o Mosul mnoho civilních obětí a stovky tisíc lidí vyhnala ze svých domů.

Dobrovolníci se ke zvířatům poprvé dostali až v polovině února. Návrat do zoo totiž umožnilo až osvobození východního břehu Tigridu. A jediným cílem bylo dostat zvířata co nejdříve z Iráku, aby mohli dostat potřebnou veterinární péči. „Jsem veterinář a toto je moje práce," nerozmýšlel se Chalíl.

Boj o život i při transportu

Ačkoliv to měla být pouze formalita, doktor Chalíl a jeho tým získali potřebné dokumenty od irácké strany až na konci března.

I poté ovšem narazili během záchranné mise na problémy. První pokus o transport zvířat musel být přerušen poté, co byl nákladní automobil zadržen na kontrolním stanovišti. Na prašné silnici nakonec uvízl devět dní, dokud nebyly zajištěny další povolení. A boj o život zvířat pokračoval. Během dlouhého čekání začala mít Simba dýchací potíže.

Mise ale měla šťastný konec. Organizaci „Čtyři tlapky" se podařilo živá zvířata dopravit až na letiště, odkud putovala do Jordánu.

„Byla to pravděpodobně naše nejsložitější mise," řekl Yavor Gechev z Four Paws, která má za sebou záchranu zvířat v pásmu Gazy, V Egyptě i Lybii.

Požár uprchlického tábora u přístavního města Dunkerk ve Francii.
Peklo ve Francii. Uprchlický tábor lehl popelem, šest migrantů je pobodaných

Video ze záchrany zvířat

Zdroj: Youtube