Dnešní moderovaná debata, kterou přenášely televizní stanice BBC a Sky News ze skotského Glasgow, byla poslední velkou příležitostí přesvědčit veřejnost hlavně pro separatisty, kteří v první debatě podle komentářů prohráli a jejichž podpora v průzkumech klesla.

„Toto je náš čas, naše chvíle. Udělejme to teď," vyzýval v úvodním slově Salmond zastánce skotské nezávislosti.

Darling naopak vyzval svého soupeře, aby dal jasné odpovědi na otázky týkající se skotské měny a příjmů z těžby ropy. „To jsou otázky, které si musíme klást, jinak musíme našim dětem a budoucím generacím říci? ‚Ne, děkujeme'," odmítl Darling odtržení Skotska od Británie.

Jedním z prvních témat dnešní debaty byly příjmy z těžby ropy a zemního plynu, přičemž politici se nedokázali shodnout, jak rozsáhlé zásoby nerostného bohatství u skotských břehů vlastně jsou a zda těžba ropy roste, či klesá. Darling, rovněž Skot, dnes mimo jiné tvrdil, že samostatné Skotsko by bylo ještě víc závislé na příjmech ze severomořské ropy, což je ale podle něj velmi nestabilní zdroj příjmů.

Pře o měnových otázkách

„Jsme bohatá země, vynalézavý národ. Můžeme vytvořit prosperující zemi a spravedlivější společnost," tvrdil Salmond, který podle Reuters závěrečnou debatu vyhrál.

Následovala pře o měnových otázkách, která se během večera rozhořela hned několikrát. Labourista Darling Salmondovi vytkl, že nemá jasné odpovědi na to, jakou měnu by samostatné Skotsko používalo. Právě otázka skotské měny se totiž v první debatě začátkem měsíce stala osudnou Salmondovi, který nedokázal voličům objasnit, čím budou Skotové platit, když jim Británie neumožní nadále používat libru, čímž přední britští politici pohrozili.

Salmond dnes řekl, že Skotsko by mohlo s Británií zůstat v měnové unii a že k tomu žádné povolení nepotřebuje. „Nikdo nám nemůže zabránit v používání libry," poznamenal Salmond. Darling však svému protějšku v diskusi vytkl, že nemá „plán B" pro případ, že vláda v Londýně měnovou unii se Skotskem odmítne.

Podpora nezávislosti klesla

Salmond také mimo jiné tvrdil, že samostatné Skotsko by si dokázalo snadněji udržet kvalitu svého zdravotnictví. Na přetřes přišla například i budoucí obranná politika, která by podle Salmonda byla založena na konvenčních obranných prostředcích. Vybudování skotských ozbrojených sil by podle něj trvalo deset let.

Podpora nezávislosti podle Reuters klesla v nejnovějších průzkumech o několik bodů. Průměr výsledků posledních šesti anket ukazuje, že pro setrvání Skotska v rámci Velké Británie je nyní asi 57 procent z pěti milionů skotských voličů.