Neohrožený bojovník za lidská práva zemřel 5. prosince ve věku 95 let a o deset dní později byl pohřben. Podle vykonavatelů v závěti pamatoval kromě členů rodiny také na své spolupracovníky, na školy, kde se učil a studoval, a rovněž na svou stranu Africký národní kongres (ANC).

Pokles popularity

Od pádu vlády bílé menšiny v roce 1994 ANC v zemi vládne. Jeho popularita ale v poslední době poklesla jednak vinou korupčních skandálů čelných činitelů, jednak v důsledku neúspěchů vlády.

Podle jednoho z vykonavatelů poslední vůle Dikganga Mosenekeho předběžný soupis Mandelova majetku dosahuje hodnoty zhruba 46 milionů randů. V závěti je pamatováno na rodiny Mandelových prvních dvou manželství, z nichž má na 30 potomků – dětí, vnuků i pravnuků. Do závěti jsou ale zahrnuty i děti jeho třetí a poslední manželky Gracy Machelové, která se za něj provdala, když mu bylo 80 let.

Setkání s rodinou

Tři své nemovitosti odkázal Mandela rodinné nadaci Nelson Rohlilala Mandela Family Trust. Jde zejména o dům ve vesnici Qunu na jihu JAR, kde strávil dětství, a o dům v Johannesburgu, kde byl dlouhou dobu ošetřován.

„Přeji si, aby také sloužily jako místa setkání rodiny Mandela v zájmu zachování jednoty dlouho po mé smrti," stojí podle Mosenekeho mimo jiné v závěti.

Rodina se v posledních letech nachází ve sporech, kterým vévodí konflikt mezi Mandelovým vnukem Mandlou a nejstarší dcerou Makaziwe. Zlou krev v příbuzenstvu vyvolalo Mandlovo rozhodnutí pohřbít ostatky tří Mandelových dětí v Mvezu, kde se 18. července 1918 Mandela narodil. Jihoafrický soud ale loni rozhodl ve prospěch Makaziwe, která si přála, aby se ostatky vrátily do Qunu, kde byly původně pochovány.

Mandla, který se narodil v roce 1974, je od roku 2007 rodinným vůdcem v Mvezu. Je také poslancem vládního Afrického národního kongresu, v jehož čele Mandela stál v 90. letech.