Linnea Remesová tam oslavila své sedmadvacáté narozeniny v souladu se zavedenou tradicí, podle níž se může všechno oslavovat v sauně. Doma chodí do sauny až čtyřikrát týdně. „Myslela jsem si, že bude sympatické, abychom tady společně trávili čas a bavili se," říká na terase klenoucí se nad Finským zálivem.

Finové chodí do domácích saun vždy nazí, proto jsou veřejné sauny rozdělené na dámské a pánské – anebo je třeba nosit plavky. Finové v saunách relaxují v každém ročním období. Mezi jednotlivým saunováním se sprchují nebo se noří do jezera či moře. Vhodné je také vyválet se ve sněhu.

Po staletí chodili Finové do sauny, aby se očistili a uvolnili. Spolu s rostoucím komfortem bydlení ale chtěli mít saunu doma. Sauna sehrála svou roli i v historii, když například finský prezident Urho Kekkonen jednal za studené války se sovětskými diplomaty v sauně své oficiální rezidence.

Dva miliony soukromých saun

Dnes má většina bytů a všechny domy vlastní saunu. Podle finského statistického úřadu je v zemi více než dva miliony saun na 5,5 milionu obyvatel. Téměř každý pátý Fin ale žije sám, a chybí mu tedy ona nevtíravá společnost na vytopených dřevěných lavicích.

„Mnozí lidé dnes žijí sami, ale potřebují pocit sounáležitosti. Sauna je k tomu ideálním intimním místem, kdy můžete pohovořit s osobou sedící vedle vás, ať je to kdokoli," řekl agentuře AFP ředitel podniku Allas Sea Pool Raoul Grünstein. Do tohoto zařízení, situovaného na hlavním helsinském náměstí naproti prezidentskému paláci, které má tři sauny a tři bazény, investoval Grünstein a jeho přátelé deset milionů eur (270 milionů Kč). Rozhodli se pro typicky severskou architekturu jako je Löyly.

Majitelé Löyly, poslanec Antero Vartia a herec Jasper Pääkkönen, zase vložili 6,3 milionu eur (170 milionů Kč) do odvážného komplexu ze dřeva, podle tradice vytápěného rovněž dřevem. Zařízení by se mělo líbit turistům, kteří vyhledávají něco typicky finského. „Městští zástupci odpovědní za turistiku nám sdělili, že se náš podnik brzy stane jednou z nejlákavějších helsinských atrakcí," říká Pääkkönen.

Rostoucí obliby veřejných saun se snaží využít i zahraniční řetězce. Například americký fastfood Burger King už nenabízí v jedné ze svých restaurací v Helsinkách menu burger, hranolky a kolu, ale burger, hranolky a saunu. To je k dispozici těm skupinám, které si to rezervovaly.

Už v roce 2011 se několik Finů odvážilo bez povolení postavit uprostřed rozestavěných doků v Helsinkách Sompasaunu z recyklovaného materiálu. Jak ale nastala zima, radnice ji dala zbourat. Duch sauny, která je zdarma a do níž chodí muži i ženy společně bez plavek, ale podnítil několik Finů, kteří se nedali odradit, k tomu, aby ji vždy na jaře znovu postavili. Radnice Sompasaunu ocenila jako „kulturní počin roku 2016".