Poradce íránského armádního velení generál Mortezá Korbání, kterého citovala agentura Mízán, dnes řekl, že Írán může americké válečné lodě "poslat ke dnu". "Amerika vysílá do regionu dvě válečné lodě. Pokud se dopustí i nejmenší hlouposti, pošleme ty lodě ke dnu i s jejich posádkami a letadly s pomocí dvou raket nebo nových tajných zbraní," řekl. Dodal, že věří, že "rozumní Američané a zkušení američtí velitelé" nedovolí americkým radikálům začít válku.

Americký prezident Donald Trump
Íránská hrozba. Trump pošle na Blízký východ 1500 vojáků

V pátek americký prezident Donald Trump oznámil, že USA posílají na Blízký východ 1500 dalších vojáků. Původně se hovořilo o posile až 10 000 mužů a žen. "Posilování americké přítomnosti v naší oblasti je krajně nebezpečné a je to hrozba pro mezinárodní mír a bezpečnost. Je třeba to řešit," řekl Zaríf, kterého citovala íránská agentura IRNA.  

Americké sdělovací prostředky informovaly o tom, že v dubnu se Zaríf při návštěvě USA sešel se senátorkou Diannou Feinsteinovou. Zarífův úřad k tomu sdělil, že takové informativní schůzky jsou běžné a nejsou součástí žádného vyjednávání. "Více než dvě desetiletí hovoříme s nevládními americkými politickými představiteli včetně členů Kongresu, abychom vyjasnili a vysvětlili politiku islámské republiky," řekl mluvčí ministerstva zahraničí.

Letoun typu Kousar
Írán zbrojí. Začal vyrábět stíhačky. Podle expertů jde o 40 let staré kopie

Agentura Reuters připomněla názor západních odborníků na kapacitu íránské armády. Írán podle nich účinnost svých zbraní často přeceňuje, ale jeho raketový program, zejména balistické rakety dlouhé doletu, vyvolávají obavy.

Rostoucí napětí mezi oběma zeměmi

Napětí mezi Íránem a USA roste kvůli sankcím, jež USA proti Íránu obnovily, když loni odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu. Nyní USA hovoří o hrozbě ze strany Íránu, která ale není jasně specifikovaná. USA kvůli ní poslaly do oblasti Blízkého východu letadlovou loď USS Abraham Lincoln s doprovodnými plavidly a také bombardéry B-52.

Panují obavy, že Írán může ohrozit provoz ropných tankerů v Perském zálivu, USA Íránu připisují nedávnou sabotáž čtyř těchto lodí, které byly poškozeny výbušninami nedaleko pobřeží Spojených arabských emirátů.

Jeden z velitelů íránských revolučních gard Gholámalí Rašíd dnes prohlásil, že bezpečnost trasy ropných tankerů souvisí s tím, zda bude moci Írán vyvážet svou ropu. "Není možné hovořit o bezpečnosti a stabilitě v Perském zálivu a Hormuzském průplavu bez ohledu na zájmy íránského národa včetně exportu (íránské) ropy," citovala jeho slova agentura Fars.

John Bolton
KLDR porušila svými testy rezoluce OSN, domnívá se Trumpův bezpečnostní poradce