Manafort totiž podle informací NBC News dostal od finančního ústavu Federal Savings Bank během let 2016 až 2017 tři půjčky. Ty měly celkovou hodnotu 16 milionů dolarů a byly použity na domy v New Yorku, Virginii a Hamptons.

Dohodu o půjčkách však bankovní experti zpochybňují, protože při podání žádosti prý Manafort uváděl nepravdivá fakta o svých příjmech.

Šéfem banky byl tehdy také Stephen Calk. Ten byl v srpnu 2016 zařazen mezi kandidáty do týmu ekonomických poradců Donalda Trumpa pro případ, že vyhraje prezidentské volby.

Ruská kauza v USA má první oběti. Manafort a Gates dostali domácí vězení

Zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller tak nyní vyšetřuje, zda poskytnutí půjčky nebylo odměnou za slib lukrativního postu v Bílém domě pro Calka.

Manafort byl v Trumpově volebním štábu téměř půl roku. V srpnu 2016 jej však opustil poté, co americký tisk zveřejňoval zprávy, že vydělal miliony dolarů jako poradce bývalého proruského prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče.

Bankéř Stephen Calk nakonec práci v kabinetu prezidenta Donalda Trumpa nedostal.

Útok na ambasádu v Černé Hoře.
Hodil bombu a pak se sám odpálil. Útočník napadl velvyslanectví USA v Černé Hoře

„Můžeme nabídnout Soudnímu dvoru další důkazy související s tímto a dalšími bankovními podvody. Všechno to jsou relevantní důkazy, které ukazují, jaké riziko Manafort představuje,“ uvedl v prohlášení Muellerův tým.

Toto obvinění je jen dalším v kauze podezřelých financí Paula Manaforta. V loňském říjnu byl totiž spolu se svým spolupracovníkem a zástupcem Rickem Gatesem obviněn z dvanácti vážných trestných činů včetně spiknutí proti Spojeným státům, daňových úniků a praní špinavých peněz. Manafort a Gates jsou v současné době z rozhodnutí soudu v domácím vězení na základě takzvané nezajištěné kauce ve výši deseti milionů dolarů (220 milionů korun) pro Manaforta a pěti milionů dolarů pro Gatese. Znamená to, že sumy nemusejí uhradit, pokud podmínky domácího věznění dodrží.

Kauza Manaforta a Gatese se týká jejich aktivit ve prospěch bývalého ukrajinského proruského prezidenta Viktora Janukovyče, které údajně skrývali před americkými justičními a daňovými úřady. Je součástí rozsáhlého vyšetřování vazeb bývalého Trumpova volebního štábu na Rusko, ale bezprostředně s ním nesouvisí.

Donald Trump při návštěvě vojenské školy v roce 2015.
Trump otočil. Chce zakázat úpravy pušek na samopaly