Tanker Sanchi se potopil v neděli a podle úřadů je celá jeho posádka mrtvá.

Plavidlo převáželo 136 tisíc tun oleje z Íránu. Oba zmíněné oleje by tak potenciálně mohly způsobit obrovskou újmu mořské vegetaci.

Ke srážce tankeru a čínské nákladní lodi došlo 6. ledna asi 260 kilometrů od Šanghaje. Tanker byl poté unášen jihovýchodním směrem k Japonsku. Po srážce začalo plavidlo hořet a hořelo více než týden před tím, než se potopilo u východního břehu Číny.

Íránští úředníci prohlásili, že celá posádka tankeru – tedy třicet Íránců a dva Bangladéšané – zemřela.

Čínská centrální televize dnes uvedla, že záchranné akce jsou ukončené a místo nich započaly čistící operace. Dvě čínské lodě by tak měly v současnosti na mořskou hladinu sprejovat speciální chemikálie na rozpuštění oleje z tankeru.

Zdroj: Youtube

„Od neděle se plocha olejové skvrny více než zdvojnásobila,“ prozradil čínský korespondent BBC Robin Brant. „Hlavním problémem je teď dopad havárie na životní prostředí,“ dodal. Olej, který vytekl do moře, je totiž toxický, má nízkou hustotu a je potenciálně více explozivní než běžné oleje.

Důvod srážky je zatím stále neznámý.

Záchranných akcí se doposud i přes nepříznivé počasí zúčastnilo asi 13 plavidel a íránské komando. V sobotu se na tanker dostali záchranní pracovníci a našli těla dvou mrtvých členů posádky v záchranném člunu. Kromě nich byla ve vodě nalezena pouhá dvě další těla.

Záchranáři také našli černou skříňku plavidla, kvůli toxickému kouři a vysokým teplotám ale museli plavidlo rychle opustit.